Karasu

Liman’da 40 bin araç hedefi

 

2020 yılında Ro-Ro seferleriyle 29 bin araca hizmet verilen Karasu Limanı’nda, bu yıl 1,1 milyon ton yük yapılması planlanıyor. Karasu Liman Müdürü Gökçen Erdem, bu yılı 40 bin araçlık Ro-Ro seferleriyle tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

 

HIZLI ÜRÜN AKIŞI

Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere yakınlığıyla bilinen Karasu Limanı, 2020 yılında 29 bin araca sağladığı Ro-Ro seferi hizmetini, bu yıl 40 bin araçlık bir hizmete yükseltmeyi planlıyor. Karasu Liman Müdürü Gökçen Erdem, limanın hızlı ürün akışı sağlamak isteyen firmalar tarafından tercih edilmesini beklediklerini belirtti. Erdem, “Karasu’dan Ukrayna’ya ve Ukrayna’dan Karasu’ya beş gün seferlerimiz düzenli bir şekilde devam ediyor. Bir seferde 80-120 civarında tırın taşınmasını da sağlıyoruz” dedi.

EN YAKIN LİMAN

Karasu Limanı’nın avantajlı limanlar arasında yer aldığını da sözlerine ekleyen Müdür Erdem, tırların yanı sıra yolcu taşımacılığının da devam ettiğini söyledi. Erdem, “Limanımız Anadolu’nun Karadeniz’e hatta Avrupa’ya en yakın limandır. Baktığımızda en fizibil Ro-Ro limanı Karasu görünüyor. Günde 5 bin tırı Avrupa’ya gitmesi için sefere çıkarıyoruz. Bazı ülkelerin belli sayıda tırımızı kabul etmemesi ülke ihracatı için büyük problemdir. Ama biz limanımızla bu problemi aşabiliriz” ifadelerini kullandı.

35 BİN TON

Sakarya’nın lojistik yollarının avantajları da oldukça fazla” diyen Erdem, bu avantajı sonuna kadar kullanmak istediklerini de belirtti. Erdem, “200 metre uzunluğunda 35 bin tonluk gemilerle hizmet veriyoruz. Ayrıca 1,5 milyon ton elleçleme, Ro-Ro seferleri anlamında da 100 bin araç kapasitesine sahibiz. Ro-Ro, genel kargo ve konteyner yüklerine de hizmet vermekteyiz” ifadelerini kullandı ve geçen yıl, pandemi gölgesinde olmasına rağmen 29 bin araç kapasitesine ulaşıldığını sözlerine ekledi.

TALEP YÜKSEK

Ro-Ro yüklerinde 40 bin araç kapasitesine geçileceğini de sözlerine ekleyen Erdem, genel kargo yüklerinde de artışa geçeceklerini belirtti. Müdür Erdem, “Yılsonuna kadar 1 milyon 100 ton civarında yükümüz olacak. Limana talepler oldukça yüksek. Talepleri karşılamakta zorlanmamak adına önümüzdeki sene için Ro-Ro yüklerinde yeni hatlar açmayı ve genel kargo yüklerinde yeni müşterilere ek yatırımlar yapmayı da düşünüyoruz” dedi. 2020’de 8 bin 500 yolcu taşıdıklarını belirten Müdür Erdem, bu yıl kısıtlamaların kalkması ve uçak seferlerinin sayısının artmasıyla yolcu sayısının düşeceğini belirterek, bu yılı 6 bin kişiyle kapatabileceklerini ifade etti. Gökçen Erdem, bu yıl gerçekleştirmeyi planladıkları artışın yanı sıra önümüzdeki yıl için de planlamalar yaptıklarını söyledi.