Karasu

Lansman düzenlendi, Ortak Projeler tanıtıldı

Lansman düzenlendi, Ortak Projeler tanıtıldı

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde gerçekleşen Karasu Belediyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesiyle işbirliği yapılan projeler lansman toplantısına katılım sağladı.

İshak Sarı katılım sağladı

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde gerçekleşen Karasu Belediyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesiyle işbirliği yapılan projeler lansman toplantısına Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı katılım sağladı. Gerçekleşen toplantıda ilk olarak ilk sürdürülebilir şehirler iklim etki yarışmasını kazanan 4 şehirden biri olarak seçilen, Karasu’da sürdürülebilir hareketliliği büyük ölçüde ilerletecek, yaya ve bisiklet hareketliliğini kolaylaştırarak vatandaşlara, ziyaretçilere ve iklime fayda sağlayacak “Sürdürülebilirlik ve Hareketlilik” projesinin tanıtımı ile başladı.

“Sürdürebilirlik ve Hareketlilik”

Toplantının devamında Belediyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçecek diğer işbirliği projesi “Karasu Somon Balığı İşleme Tesisi Kurulması, Sakarya Nehri’nin Kültürel Hikayesi, Çevre Dostu Deniz Feneri ve Sürdürülebilir Balıkçılık ve Eko-Turizm” projeleriyle ilgili bilgilendirici sunum yapıldı. “Sürdürebilirlik ve Hareketlilik” projesi ile ilgili açıklamada bulunan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, basit, çevre dostu bir ulaşım seçeneği olan bisikletin tercih edilen bir araç konumuna gelmesi tüm dünyada arzulanmaktadır” diye konuştu.

Dünyadaki dört yerden biri

Konuşmasına devam eden Başkan Sarı, “Biz de pek çok avantaja sahip olan bisikletin ilçemizde daha yaygın ve güvenli kullanımı için bisiklet yolları inşa ettik. Ulaşımda bu önemli hamlemiz ilçemizin ‘Sürdürülebilirlik ve hareketlilik’ projesi için dünyada seçilmiş dört yerden biri olmasını sağladı. Yakın bir zamanda önemli bisiklet organizasyonlarının Karasu’da gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bu yönüyle Karasu’ya değer katacak birçok çalışmamızdan biri olarak bisiklet yollarıyla ilgili yaklaşımımızı daha ileriye taşımayı da hedeflediğimizi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Karasu’nun potansiyeli yüksek

Karasu’da Somon Balığı İşleme Tesisi kurulmasıyla ilgili açıklamada bulunan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “İlçemiz su ürünleri avcılığı ve üretim imkanları açısından oldukça büyük bir potansiyele sahip. Karasu’nun mevcut potansiyelini, üretim sahaları ve imkanları oluşturarak geliştirip, ilçemizin gelecek senelerde bu alandaki ihtiyaca önemli ölçüde cevap verebilecek bir merkeze dönüşmesi bir hayal değildir. Somon Balığı İşleme Tesisi, büyük ve önemli bir adımdır. İlçemiz için ciddi bir proje olan Karasu Somon Balığı İşleme Tesisi şimdiden hepimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Finalde festival yapılacak

Gerçekleşen lansman’da, Sakarya Nehri’nin Kültürel Hikayesi projesiyle ilgili, Sakarya Nehri’nin Eskişehir Çifteler’den başlayıp, Karasu Yeni Mahalle’de Karadeniz’e kavuşarak bütünleşen kültürel ve sanatsal yolculuğunu yöresel müzikler, sahne sanatları, drone çekimleri, su altı ve su üstü fotoğrafları ve şiirlerle anlatan, görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için işaret dili çevirisine de yer verilecek olan Türkçe ve İngilizce dillerinde belgesel hazırlanmasının planlandığı belirtildi. Projenin finalinde belgesel filmin ön gösterimi ile Karasu’da festival düzenleneceği ifade edildi.

Çevre dostu deniz feneri

Toplantının sonunda “Karadeniz Ekoturizmi ve Sürdürülebilir Kıyı Su Ürünleri Yetiştiriciliği” proje kapsamında ise yerel balıkçı topluluklarına kapsamlı eğitim programları sunmaya odaklanılacağı, proje çerçevesinde Karasu’da çevre dostu bir deniz fenerinin inşa edilmesi projesi de dikkat çeken planlamalar arasında yer aldı. Rehberliği ve dayanıklılığı simgeleyen bu deniz fenerinin, sürdürülebilir uygulamalar için bir fener görevi göreceği, yenilenebilir enerji ile çalışan ve yağmur suyu hasadı için donatılmış olan bu sistemin, projenin sürdürülebilirlik taahhüdünün bir kanıtı olacağı dile getirildi.

Toplantı “Sürdürülebilirlik ve Hareketlilik” projesinin tanıtımı ile başladı.
Sarı, “Bisikletin ilçemizde daha yaygın ve güvenli kullanımı için bisiklet yolları inşa ettik” dedi.