Kocaali

Kocaali’ye yeni ASM

 

Kocaali Yeni Mahalle’de yaklaşık kırk yılı aşkın süredir hizmet veren Aile Sağlığı Merkezi, yerine ihtiyaçları karşılayacak özelliklerde nitelikli hizmet binası yapılmak üzere yıkılıyor. Proje ile ilgili ihale süreci geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

 

KURUM TAŞINDI

1975-1978 yılları arasında devam eden inşaat sürecinin ardından tamamlanarak 1980’li yılların başlarından itibaren hizmete giren ve 30 yılı aşkın süre Kocaali Sağlık Ocağı olarak, yaklaşık 10 yıldır da Kocaali Yeni Mahalle Aile Sağlığı Merkezi olarak hizmet veren eski sağlık ocağı binası yerine ihtiyaçları karşılayacak kapasiteye sahip nitelikli hizmet binası yapılmak üzere yıkılıyor. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’nün koordinesi ile hayata geçecek olan çalışma ile ilgili hazırlanan projenin ihale süreci geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Proje dahilinde alınan yıkım kararının ardından bina hizmete kapatılarak, sağlık hizmeti veren tüm birimler Karşı Mahalle Ortaokulu eski hizmet binasına taşındı. Yeni mahalle Aile Sağlığı Merkezi geçtiğimiz hafta içinden itibaren Karşı Mahalle’de hizmet vermeye başladı. Eski hizmet binasının yıkım işinin ise önümüzdeki günlerde başlaması ve yeni hizmet binasının bir yıl içerisinden tamamlanarak hizmete alınması hedefleniyor. Konu ile ilgili bili almak üzere görüştüğümüz Aile Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimlerinden Doktor Murat Kubat, proje ile ilgili boşaltma kararının ardından aktif olan tüm birimlerin taşındığını ve Karşı Mahalle eski Ortaokul binasında tam kapasite ile hizmet verildiğini söyledi.

BİR YIL

Ak Parti İlçe Başkanı Ersan Demir ise projeyi yakından takip ettiklerini söyledi. Başkan Demir açıklamasında “Malum olduğu üzere eski sağlık ocağı binamız mevcut durumu itibari ile yetersiz kalmıştı. Bu konuda doktorlarımızdan, personelimizden ve vatandaşımızdan bina ile ilgili çokça şikayet almıştık. Bunun üzerine yaklaşık iki yıl kadar önce yeni bir bina yapılması için girişimlerimiz olmuştu. Her ne kadar salgın nedeniyle bir süre ertelenmiş olsa da sonuç itibari ile geçtiğimiz günlerde projenin ihale süreci tamamlandı. İl sağlık müdürlüğümüz kurumu kapatmadan, geçici süre hizmet vermek üzere kurumlar arası işbirliği ile Karşı Mahalle’de bulunan eski okul binasına taşıdı ve orada hizmet vermeye başladı. Eski binanın yıkımı önümüzdeki günlerde başlayacak. Yerine modern tıbbın gereksinimlerini en üst düzeyde karşılayan nitelikli bir aile sağlığı merkezi binası yapılacak. Projenin bir yıl içerisinde tamamlanıp yeniden hizmete girmesi hedefleniyor. İlçe başkanlığı olarak yerel idaremiz, muhtarlığımız, kurum personellerimiz ve üst düzey idarecilerimizle istişare halindeyiz ve çalışmanın takipçisiyiz. İlçemize nitelikli bir sağlık kuruluşu daha kazandırıyoruz. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir