Kimi memnun kimi ise değil

 

Geçtiğimiz günlerde doların yükselmesiyle birlikte fiyatlar bir anda iki katına çıkmıştı. Artan fiyatlar halk pazarlarını da olumsuz yönde etkilemişti. Muhabirimiz Bahar Kaya, Karasu Halk Pazarı’nı ziyaret etti. Kaya, hem vatandaşları hem de esnafı dinleyerek fiyatlar hakkındaki görüşünü aldı.

 

AYAKTA DURAMIYORUZ

Geçtiğimiz günlerde doların yükselişe geçmesi halk pazarlarını da olumsuz yönde etkilemişti. Muhabirimiz Bahar Kaya, doların düşmesinin pazarcıya nasıl bir etkisi olduğu hakkında Karasu Pazarcılar Derneği Başkanı Halit Yavuzyiğit’ten bilgi aldı. Yavuzyiğit, “İstanbul’daki toptancıların çoğu fiyatları sabit tuttu. Fiyatların artması bizi çok etkiledi. Aynı oranda biz de mala zam yapmak zorundayız. Zam yapmazsak ayakta duramayız. Bu durum vatandaşın alım gücünü fakirleştirdi ve alım gücünü azalttı. Bizim de ciromuz düştü” ifadelerini kullandı. “Zammı biz en asgari tutarda tuttuk” diyen Yavuzyiğit, “Vatandaştan çok büyük tepkilerle karşılaşıyoruz. Vatandaş, ‘dolar yükselirken zam yapıyorsunuz. Peki, inerken neden zammı düşürmüyorsunuz’ diyor. Biz malları artan fiyattan alıyoruz. Fiyatların sabitlenmesini bekliyoruz” dedi.

PASTIRMA OLDUK

Karasu tekstil pazarcılarından Fedai Türkcan, tekstile gelen zamdan mustarip olduğunu söyledi. Türkcan, “Doların düşmesinin fiyatlara hiçbir yansıması yok. Fiyatların düşeceğini de tahmin etmiyorum. Üretici kendi karından zerre taviz vermiyor. Olan yine vatandaşa ve bizim gibi pazarcılara oluyor. Vatandaşa biz durumu anlatamıyoruz. Suçlu duruma düşüyoruz” dedi. Türkcan, “Ben hayatımda böyle bir rezillik görmedim. 100 TL’den sattığım pantolon bu hafta 110 TL oldu. Biz nakit çalışıyoruz. Hükümet tekstile el atmalı. Mal satamıyoruz. Resmen pastırma olduk. Türkiye’de fırsatçılıktan başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.

ZARARINA ÇALIŞIYORUZ

Karasu’da simitçilik yaparak geçimini sağlayan Mehmet Yavuz, “Ben bu işi yaparak evimi geçindiriyorum. Dolar düşüyor ama biz hiçbir faydasını görmüyoruz. İnsanlar perişan durumda. Yağ en son 100 TL idi şimdi ise 120’ye çıkardılar. Simit fiyatını 3 TL’ye çıkardılar. Susamın kilosunu 120 TL yaptılar. Bu vatandaşın hali ne olacak, bizim bu halimiz ne olacak. Zararına çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Kuru bakliyat satıcısı olan Yusuf Yavuzyiğit ise, “Doların düşmesi bizim için mükemmel oldu. Fiyatlarımız yavaş yavaş düşüyor. Vatandaşta memnun olmaya başladı. Sadece biraz daha sabır” şeklinde konuştu.

ŞİMDİ BEKLİYORUZ

Karasu peynir pazarcılarından Hasan Ocak, “Önceden yüksek fiyattan mal almamışsak elimizde olan malı dolar kuruna göre değil zam yapmadan aynı fiyattan sattık. Sadece yüksek fiyattan aldığımız ürünlerde çok fazla indirim yapamıyoruz. Dolar yükselmeden önce aldığımız ürünlerde indirim yapıyoruz hatta zam bile uygulamadık. Yüksek oranda aldığımız ürünlerde karımızdan feragat ederek az da olsa indirim uyguladık. Esas düşüşü şimdi bekliyoruz” dedi. “Doların düşmesi bizi olumlu etkiledi” diyen Ocak, “Vatandaş bizi muhataba aldığı için şikayetini de memnuniyetini de bize bildiriyor. Tüketici haklı. Yapacak bir şey yok” ifadelerini kullandı.

BİZİ ETKİLEMİYOR

Sebze satıcılarından Lütfel Öz, “Ürünlerimiz kendi bahçemizden. Fiyatları baktığınızda da göreceksiniz diğer yerlerde 6 TL olan domates bizde 2.50 TL. Dolara inat fiyatları düşürüyoruz. Doların inmesi ve çıkması bizi etkilemiyor. Kendi ürünümüzü yetiştirip pazarda satıyoruz. Vatandaş bizim fiyatlarımızdan memnun ama bir iki hafta sonra elimizde olan bittiğinde fiyatlar bir anda tavan yapacak. Üretici mal üretemez hale geldi. Maliyetler çok yüksek. Bu da fiyatlara yansıyacak. Bundan ise yine etkilenen tüketici olacak” ifadelerini kullandı.

KEPENKLER KAPATILIYOR

Balıkçılık yapan Emrah Yavuzyiğit, “Dolar düştü biz zarar ettik. Piyasalarda bir düşüş yok. Pazar halkı mağdur durumda. Fiyatlar hiç düşmüyor” dedi. Karasu pazarında aperatif ustası Ceyhun Aşçı ise, “Dolar hızlı düştü ama fiyatlara yansımadı. Aldığımız tavuk, et fiyatları hep aynı seyirde. Dolar çıkarken fiyatları artırıyorlar ama düşünce fiyatlarda bir değişiklik olmuyor. Fiyatlarımızı düzgün bir şekilde yükseltemiyoruz zaten. Çoğu esnaf arkadaşım kepenk kapatmak üzere. Fiyat yükselmesinden ben bile bıktım artık. Belli müşterilerimiz olduğu için ayakta duruyoruz. Yoksa fiyatların bu kadar artmasıyla esnaflık artık yapılacak iş olmaktan çıktı” şeklinde konuştu.

AĞIZ YAKIYOR

Karasu halk pazarında alışveriş yapan Havva Aslanbay, “Fiyatlar uçmuş gitmiş. Bazı fiyatların yüksek olmasına şaşırıyorum. Bir hafta diğer bir haftayı tutmuyor. Her gün bir artış yapıyorlar. Fiyatlar bazı kesimleri zorlamasa bile kalabalık olan aileleri zorluyor. Bir ürünü aynı fiyata iki kere alamıyoruz” ifadelerini kullandı. Önder Aktaoğlu, “İki hafta önce un çuvalını 425 TL’den aldım. Şu an ise 600 TL olmuş. Dolar yükseldi fiyatlar yükseldi. Peki, dolar şu an düştü fiyatlar neden hala ağız yakıyor. Tamamen olumsuz etkilerini görüyoruz” ifadelerini kullandı.