Karasu

Karar 4 Mart’ta çıkabilir

 

Edimin İfasına Fesat Karıştırma davası Cuma günü 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Karasu Belediyesi eski Başkanı Mehmet İspiroğlu ile beraber 8 kişinin çıktığı duruşma 4 Mart’a ertelendi.

 

SAVUNMALAR YAPILDI

Cuma günü 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Edimin İfasına Fesat Karıştırma davasının duruşması yapıldı. Duruşmaya Karasu Belediyesi eski Başkanı Mehmet İspiroğlu ve o dönem de Fen İşleri Müdürlüğü’nde görevli olan 7 personel katıldı. Duruşmada üç kişi ise mazeret dilekçesi sunarak mahkemeye katılmadı. Hak edişlerde imzası bulunan Fen İşleri yetkilileri duruşmada savunmalarını da yaptı.

 

BERAATLERİNİ TALEP ETTİLER

Fen İşleri yetkilileri savunmalarında, o dönemde yapılan projenin İller Bankası tarafından yapıldığını, ödeneğin İller Bankası tarafından verildiğini akabinde ise İller Bankası Genel Müdür ve yardımcılarının Karasu’yu ziyarette bulunduğunu belirterek usulsüz bir işlem yapılmasının mümkün olmadığını belirtti. Sanıklar o dönemde çekilen fotoğrafın dosyaya eklenmesi isteyerek ve beraatlerini talep etti.

 

GERÇEĞE AYKIRI RAPOR

Eski Başkan Mehmet İspiroğlu ise ifadesinde, bilirkişi raporunun iyi niyetle hazırlanmadığını belirtti. İspiroğlu, söz konusu müfettişlerin Karasu geldiklerinde “Buraya bir şeyler bulmak için geldik” sözlerinin sarf edildiğini savunmasına ekledi. İspiroğlu, akabinde ise gerçeğe aykırı bir rapor hazırlandığını ve sonrasında adli sürecin başladıktan sonra İç İşleri Bakanlığı tarafından mahallinde keşif yapılarak yeni raporlar düzenlendiğini ifade etti.

 

OLAĞAN AKIŞA AYKIRI

İspiroğlu, “Yeni rapor düzenlendiği takdirde faaliyetin sözleşmeye uygun olduğu anlaşılacaktır” diyerek, tanzim edilen bilirkişi raporlarında aleyhe olan hususları kabul etmediğini söyledi. “36 milyonluk bir işte 22 milyonluk bir kamu zararının olması hayatın olağan akışına aykırıdır” diyen Mehmet İspiroğlu, “Ben ve diğer çalışan arkadaşlarım bilerek ve isteyerek kamuyu zarara uğratacak bir faaliyette bulunmadık” dedi ve beraatini istedi.

 

TALEBİ REDDEDİLDİ

Mevcut delil durumu ve yargılamada gelinen aşama dikkate alınarak eski Başkan Mehmet İspiroğlu’nun yeni bilirkişi raporunun aldırılması talebi reddedildi. Mütalaa hazırlanması için dosyanın Karasu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine ve suçtan zarar görmesi ihtimaline binaen Maliye Bakanlığı’na bildirimde bulunulmasına karar verildi. Edimin İfasına Fesat Karıştırma davası 4 Mart Cuma gününe ertelendi. Görülecek davadan kesin karar çıkması bekleniyor.