Karasu

Karakaş: Bu hizmet kimin için

Karakaş: Bu hizmet kimin için

CHP Karasu İlçe Başkanı Semih Karakaş, Yuvalıdere Mahallesi’ne giderek Karasu Belediyesi’nin yaptığı çalışma sonucu mağdur olan mahalleliyi dinledi. Yaşanan sorunları öğrenen Karakaş konuyu Belediye Meclisi’ne taşıyacaklarını da belirtti.

Çözülemeyen sorun

Cumhuriyet Halk Partisi Karasu İlçe Başkanı Semih Karakaş ve Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi ve CHP Karasu Belediye Meclis Üyesi Cüneyit Taşkın Ekşi ve CHP’den Belediye Meclis Üyeliği Adayı Mithat Kandil ile Karasu Belediyesi tarafından yapılan yol genişletme çalışması sonucu çeşitli sorunlar yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi. Muhtar ve yer sahiplerinin kendisine ulaştığını söyleyen Başkan Karakaş, Yuvalıdere Mahallesi’nde soruların yaşandığı bölgede Yuvalıdere Mahallesi Muhtarı Adem İkiz ve mağduriyet yaşayan yer sahipleri ile buluştu.

Sağlık sorunları oluştu

Mahallelinin yaklaşık iki yıldır mağdur olduğunu dile getiren Muhtar Adem İkiz de, Karasu Belediyesi tarafından gerekli düzeltmeleri yapacaklarına dair söz verildiğini fakat hiçbir şey yapmadığını söyledi. Karakaş, “Bu çalışma vatandaşın yerinde heyelan sorununa sebep olmasının yanında tahrip olan lağım çukurunda meydana gelen taşkın nedeniyle sağlık sorunlarına da sebep olmuştur. Yuvalıdere Mahallesi Bedir Sokak’ta Karasu Belediyesi tarafından vatandaşların yerine girilerek yol genişletmesi yapılmış. Vatandaşın arsalarından girdikleri yerlere ne bir V kanalı ne de istinaf duvarı yapılmış” ifadelerini kullandı.

Kişiye özel mi

Bunun sonucunda 280 metrelik alanda toprak kayması yaşandığını belirten Başkan Karakaş, “Kamulaştırma yapılmadan vatandaşın yerine bir ila üç metre arası girilmiş. Toprak kaymasının önlenmesi için yer sahibi vatandaşlara söz verilmiş fakat iki yıldır bir çözüm bulunmamış. Çalışma yapılan yolun sonunda Ak Parti Mahalle Temsilcisi’nin olması akla şu soruyu getiriyor, yapılan hizmet kişiye özel hizmet midir? Yol genişletme çalışmasında V kanal sadece yolun bir kısmına yapılmış. Ortalama 1500 m alana gelişi güzel beton dökülmesi, yol boyunca V kanal yapılmaması, istinat duvarı yapılmaması yer sahibi vatandaşları mağdur etmiş” şeklinde konuştu.

Mahalle halkı mağdur

CHP Karasu İlçe Başkanı Semih Karakaş, “Dikkat çeken konu ise sadece mahalle temsilcisinin evinin önüne V kanal yapılması. Bu durum, hizmetin vatandaşa değil mahalle temsilcisine yapılmış bir hizmet olduğunun belgesidir. Ayrıca yol genişletme işinin başlangıcında, yolun genişlemesi sonucu lağım çukuru tahribat görmüş. Tahribattan dolayı da lağım sürekli taşma yaptığı için mahalle halkı mağduriyet yaşıyor. Mahalleli, lağım taşkınının sağlık açısından sakıncası, pis kokusu ve yazın da sineklerden aşırı derece rahatsız” dedi. Başkan Karakaş bu konuda CHP’li belediye meclis üyelerinin Karasu Belediye Meclisi’ne soru önergesi vereceklerini de belirtti.

Karakaş, “Heyelan sorununa sebep olmasının haricinde sağlık sorunlarına da sebep olmuştur”
Başkan Karakaş, “Yolun genişlemesi sonucu lağım çukuru tahribat görmüş” dedi.