Sağlık

Kadın kanserleri anlatıldı

Kadın kanserleri anlatıldı

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü eğitimlerini sürdürüyor. Kadın kanserleri hakkında Karasu İnönü İlkokulu Öğretmenlerine yönelik sunum yapıldı. Ebe Neriman Özen programda Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi ve kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında geldiğini belirtti.

Kayıplara neden oluyor

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Ebe Neriman Özen tarafından Kadın kanserleri hakkında Karasu İnönü İlkokulu Öğretmenlerine yönelik sunum yapıldı. Özen, “Kanser günümüzün önemli bir halk sağlığı sorunu olup gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

KETEM’e davet etti

Konuşmasına devam eden Özen, “Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi ve kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği üç kanser türünde tarama yapılmaktadır” ifadelerini kullandı. Bilgi vermeye devam eden Ebe Neriman Özen öğretmenleri Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) davet etti.

 

Kadın kanserleri hakkında Karasu İnönü İlkokulu Öğretmenlerine yönelik sunum yapıldı.