Sakarya

İsrafa müsaade yok

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, tasarruf çağrısında bulundu. Su kaynaklarının tükenebilir olduğunu hatırlatan Alemdar, kuraklıkla mücadelede doğru su politikaları kullanarak israfa müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Kaynaklar tükenebilir
Su kaynaklarının tüketilebilir olduğunu hatırlatan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, tasarruf çağrısında bulundu. Dünya genelinde etkilerini sürdüren kuraklık, mevsim normallerinin üzerinde seyrederken sıcaklıklar, şehirleri besleyen su kaynaklarını da etkiliyor. Kuraklıkla mücadelede, SASKİ bu konuda büyük bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürürken, tasarruf konusunda ise görev vatandaşa düşüyor. İsraf olan ve boşa kullanılan her bir damla suyun şehrin geleceği için büyük bir risk olduğunu ifade eden Başkan Alemdar, “Atalarımız bizleri nasıl düşündüyse biz de Sakarya’nın evlatlarını düşüneceğiz” dedi.

Geleceğimiz için tehdit
Şehrin en önemli içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’nün, yaz mevsimini en sağlıklı şekilde geçirmesi ve susuzluk riskinin minimize edilmesi gerektiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alemdar, “İsraf olan her damla su geleceğimiz için risktir. Doğru su politikalarıyla koruduğumuz kaynakların bir damlasının dahi israf olmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi. Sapanca Gölü’nün 31,65 metre seviyesiyle mevsim şartlarına göre iyi durumda olduğunu da belirten Başkan Alemdar, Akçay Barajı’nın takviye için hazır bekleyip henüz kullanılmadığını ifade etti.

Kayıp suya sıkı takip
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Kuraklığın Sapanca Gölü, Akçay Barajı ve yeraltı su kaynakları için risk oluşturmaması için gerekli tedbirler alındı ve tüm su kaynaklarının kullanımıyla ilgili ayrıntılı bir takip sistemi kuruldu. Bizden öncekiler nasıl bizi düşündüyse biz de Sakarya’nın bugünü ve yarınlarını düşünerek hareket etmek zorundayız. Dişlerimizi fırçalarken, arabamızı yıkarken, bahçemizi sularken her musluğu açtığımızda gözümüzün önüne evlatlarımız, torunlarımız bu şehirde yaşayacak çocuklarımız gelmeli. Atalarımız bizleri nasıl düşündüyse biz de Sakarya’nın evlatlarını düşüneceğiz. İsraf olan her damla su geleceğimiz için risktir” şeklinde konuştu.

Başkan Alemdar, “İsraf olan her damla su geleceğimiz için risktir” dedi.