İşler Kemal Sunal filmine döndü

 

Karasu Hürriyet Mahallesi’ndeki taşocağı yeniden gündeme geldi. Daha önce Sakarya Valiliği’nce maden ruhsatına ilişkin olarak alınmış olan “ÇED gerekli değildir” kararı yine Valilik tarafından iptal edilmişti. Valilik’in iptal kararı, ruhsat sahibi Siyap Madencilik tarafından Sakarya 2. İdari Mahkemesi’nde davaya konu edildi ve yapılan yargılamada alınan kararın iptal edildi.

 

JET YARGILAMA

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt ve beraberindeki heyet, Çarşamba günü Hürriyet Mahallesi’ni ziyarette bulundu. Hürriyet Mahallesi Tömek mevkiindeki taşocağı konusu üzerine ziyarette bulunan Başkan Süt, “Taşocağı mücadelesi yeniden sorun haline geldi ve en başa döndük” dedi. Aykut Süt, “Yıllardır buraya taşocağı kurulmasın diye mücadele veriyoruz. Tam ‘her şeyin sonuna geldik’ derken, kendimizi başladığımız yerde bulduk. Sakarya 2. İdari Mahkemesi’nde yapılan jet yargılamada valiliğin kararı iptal edildi. Sonuç olarak ise Hürriyet Mahallesi sakinleri yeniden mücadele için ayağa kalktı” dedi.

ŞAŞKINIZ

Karasu Hürriyet Mahallesi Muhtarı Cumhur Özkan, 2. İdari Mahkemesi tarafından verilen karar karşısında şaşkın olduklarını belirtti. Muhtar Özkan, “Yıllardan beri mahallemize taşocağı kurulmaya çalışılıyor. Muhtarlık ve mahalle halkı olarak bu olayın karşısında her zaman dik duruşumuzu sergiledik, sergilemeye de devam ediyoruz. Biz vermiş olduğumuz tepkimizin arkasındayız. Kim hangi kararı alırsa alsın, bizim kararımız belli. Biz asla mahallemize taşocağı kurulmasını istemiyoruz. Bunun için de elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

ZOR SÜREÇ

Çıkan mahkeme kararı sonrası araştırma ve dava üzerine görüşmelerinin devam ettiğini belirten Muhtar Cumhur Özkan, “Zor süreçten geçiyoruz. Bu zaman da yanımızda olan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ve tüm ilçe başkanlarına teşekkür ediyoruz” dedi. Muhtar Özkan, “Taşocağı kurulması planlanan mevkiinde bitişik nizam ev ve çiftlik bulunmakta. Bu insanlarından mağduriyetleri düşünülerek hareket edilmeli” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.