Kocaali

Huzur Hakları Gazze’ye

Huzur Hakları Gazze’ye

Kocaali Belediyesi 2023 yılının son toplantısı olan Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı Salı günü Belediye Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Üçü ilave toplam yedi gündem maddesi ile gerçekleşen toplantıda meclis üyeleri bir aylık huzur haklarını Gazze’ye insani yardımda bulunmak üzere AFAD’a bağışladı.

Faaliyetler değerlendirildi

Kocaali Belediyesi’nin Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Salı günü, üçü ilave toplam yedi gündem maddesi ile Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Serdar Gül, Pazartesi günü meydana gelen depremlerin ardından Kocaali’deki yorgun binalarla ilgili acil önlem alınması gerektiğini vurguladı. Gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Abdülhamit Bağ ise Birleşmiş Milletler’e İsrail’in Gazze saldırıları ile ilgili mektup yazdığını belirterek, bunu bir kampanya haline dönüştürme çağrısında bulundu. Toplantıda gündem dışı söz alan Başkan Ahmet Acar ise İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Birleşmiş Milletler’in vasfını yitirdiğine vurgu yapan Başkan Acar, Abdülhamit Bağ’ın kampanya çağrısına istinaden sivil toplum kuruluşlarının da desteği ile sivil itaatsizlik eylemlerinin yapılabileceğini belirtti. İstanbul Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran’ın Kocaali’ye olan ziyaretine dair açıklamada bulunan Başkan Acar, Kıran’ın Kocaali DMYO’nun ilave program takviyesi ile fakülteye dönüşmesi hususunda görüşü olduğunu ve gereken desteği vereceğini belirterek birkaç yıl içinde fakülteye dönüşebileceğini söyledi. Caferiye TOKİ 2. Etap konutlarına dair açıklamada bulunan Başkan Acar teslimatların bu ay içerisinde yapılabileceğini söyledi. Üçüncü etabın da tamamlanmasıyla birlikte yaklaşık 1100 konutluk bir yerleşim olacağını ifade eden Başkan Acar “Caferiye TOKİ bölgesinde 1100 konutluk mini bir Kocaali kurulmuş olacak” dedi. Sosyal alan, park, yol, beton yol çalışması gibi belediye faaliyetlerine değinen Başkan Acar, Kocaali Belediyesi’nin ölçeğindeki belediyelere göre çok daha verimli çalışma yapmayı başardığını söyledi. Acar, ilçe içerisindeki 2023 yılı asfalt çalışmasının Rıza Samrıoğlu Caddesi ile tamamlanacağını, beton yol çalışmalarının ise mevsim şartları imkan verdiği müddetçe devam edeceğini söyledi. Başkan Acar ayrıca belediye tarafından yürütülen sosyal çalışmaların yanı sıra Spor Tarihi ile Kocaali kitabına ilişkin değerlendirmede bulundu. Acar, kitabın bu ay içerisinde basımının tamamlanacağını söyledi.

Oy birliği

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün talebi üzerine Yalı Mahallesi sınırları dahilinde bulunan mülkiyeti Kocaali Belediye başkanlığı adına kayıtlı 178 ada, 11 ve 12 sayılı parseller ile 196 ada, 18 ve 19 sayılı parsellere ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifine ilişkin 27.11.2023 tarih ve e.4806 sayılı yazı ile meclise sunulması konulu birinci madde oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün talebi üzerine Kirazlı Mahallesi Muhtarı Süleyman Çağlayan’ın 27/11/2023 tarihli 5379 sayılı dilekçesi ile Kirazlı Mahallesi’nde bulunan Çetinkaya Sokak isminin, 03/07/2005 tarihli 5393 sayılı belediye kanunu’nun belediye meclisinin görev ve yetkileri başlıklı 18.inci maddesinin (n) bendi gereğince Kıran/3 Sokak olarak değiştirilmesi talebine ilişkin 27.11.2023 tarih ve e.4811 sayılı yazı ile meclise sunulması konulu ikinci madde oy birliği ile Çevre Komisyonu’na havale edildi. Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün talebi üzerine, mülkiyeti belediyeye ait, Koğukpelit Mahallesi Akçagöl Mevkii’nde bulunan 119 ada, 19 parsel numaralı 5.218,30 m2 fındık bahçesi niteliğindeki taşınmazın satışının yapılabilmesi için, 5393 sayılı belediye kanununun 18. Maddesinin (e) bendi gereğince, belediye encümenine yetki verilebilmesine ilişkin 27.11.2023 tarih ve e.4805 sayılı yazı ile meclise sunulması konulu üçüncü madde ile mülkiyeti belediyeye ait, Alandere Mahallesi’nde bulunan 686 ada, 41 parsel numaralı 298,95 m2 yol fazlası niteliğindeki taşınmazın satışının yapılabilmesi için, 5393 sayılı belediye kanununun 18. Maddesinin (e) bendi gereğince, belediye encümenine yetki verilebilmesine ilişkin 27.11.2023 tarih ve e.4812 sayılı yazı ile meclise sunulması konulu dördüncü madde birlikte oylanarak oy birliği ile kabul edildi. Mülkiyeti belediyeye ait Yeni Mahalle 1064 ada 25 parsel numaralı 326,32 metrekare arsa niteliğindeki taşınmazın Halil Bozkurt’un mirasçıları adına satışının yapılması konulu beşinci madde oy birliği ile kabul edildi. Karasu Belediye Başkanlığı’nın 01.12.2023 tarih ve 45236 sayılı yazısında, Karasu Kuyumculu Mahallesi ile Kocaali ilçesi arasındaki sınır düzeltimi hakkında, Karasu Belediye Meclisi’nin 04.07.2023 tarih ve 74sayılı karar alınmasına istinaden, söz konusu sınırın Belediye Meclisince değerlendirilmesi konulu altıncı madde oy birliği ile ilgili komisyona sevk edildi. Toplantının son gündem maddesi ise meclis üyelerinin huzur haklarına ilişkin oldu. Meclis üyesi Abdülhamit Bağ’ın teklifi üzerine gündeme alınan yedinci madde oy birliği ile onaylanarak Aralık ayı huzur hakları işgal altındaki Filistin ve Gazze’ye insani yardım amacıyla AFAD’a bağışlandı.