Her gün başka dava

 

Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik, özellikle Karasu merkez mahalle muhtarlarının PTT dağıtıcıları tarafından muhtarlıklara bıraktıkları resmi tebligatlardan dolayı davalık olduğunu belirtti. Tetik, “PTT ve vatandaşın arasında olan iletişim sorunundan dolayı biz neden davalık oluyoruz” dedi.

 

MAĞDUR DURUMDAYIZ

PTT dağıtıcılarının muhtarlıklara bıraktıkları resmi tebligatlardan dolayı muhtarların davalık olduğu ve bu sorunu en çok merkez mahalle muhtarlarının yaşadığını belirten Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik, “PTT görevlileri vatandaşları evlerinde bulamadıklarını belirterek tebligatları muhtarlıklara bırakıyor. Bu tebligatları muhtar olarak alsak bir dert almasak bir dert. Biz muhtarlar olarak her mahalle sakinin iletişim bilgilerine sahip değiliz. Mahalle muhtarları bu konuda biraz daha rahat olsa da özellikle merkez mahalle muhtarlarının herkese ulaşması imkansız. Yazlıkçıların Karasu’daki adreslerini vermesi ve tebligatlarını almayıp tekrar muhtarlara dava açılması merkez mahalle muhtarlarını çileden çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

BİZİM GÜNAHIMIZ NE

Alınmayan tebligatların faturalarının mahalle muhtarlarına kesilmesinin adaletsizlik olduğunu belirten Tetik, “Vatandaşların trafik cezaları, mahkeme, icra, ya da süreli herhangi önemli evrak tebligatından haberi olmayınca ve tebligatların süresi dolunca muhtarlar davalık oluyor. Mağduriyet yaşayan vatandaşlar dağıtım sistemindeki çarpıklığı ve gerçek sorumluları görmezden gelip mahallenin muhtarını sorumlu tutmaya çalışıyor. Hiç günahı olmayan muhtarlarımız boş yere mahkemeye çıkıyor. Mümkün olduğunca tebligatlar dijital ortamda e-Devlet, mail veya SMS gibi yöntemler ile muhatabına teslim edilmeli. Tamamen PTT’nin sorumluluğunda olması gereken bu yükün cezasını neden muhtarlar ödüyor” dedi. Gülcan Elmalı