Karasu

Hayatının değerini bil

Hayatının değerini bil

Karasu İlçe Sağlık Müdür Vekili Uzman Doktor Elif Ezirmik, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Ezirmik, “17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nün bu yılki teması ‘Hayatının Değerini Bil, Tansiyonunu Ölçtür, Sağlıklı ve Uzun Yaşa’ olarak belirlendi” şeklinde konuştu.

Sağlık sorunlarına yol açar

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü ile ilgili basın açıklamasında bulunan Karasu İlçe Sağlık Müdür Vekili Uzman Doktor Elif Ezirmik,Hipertansiyon kan basıncının olması gereken değerin üzerinde olmasıyla karakterize, tedavi edilmediği taktirde ciddi sağlık sorunlarına yol açan müzmin bir hastalıktır. Hipertansiyon tanısı, yapılan seri ölçümler neticesinde sistolik kan basıncının 140 mmHg’nın ve/veya diyastolik kan basıncının 90 mmHg’nin üzerinde olması halinde konur. Tek bir ölçüm ile elde edilen yüksek değer tanı için yeterli değildir. İnme, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek hasarı gibi ölümcül durumlara yol açması nedeniyle dünya genelindeki hastalık ve ölümlerin en önde gelen risk faktörü olarak kabul edilmektedir” dedi.

Artış gösteriyor

Ezirmik, “Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu çalışmalara göre dünya genelinde 1,3 milyar kişi hipertansiyon ile yaşamını sürdürmekte olup her yıl 30-70 yaş arasındaki yaklaşık 11 milyon kişi hipertansiyon nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde, 2023 yılında yapılan bir çalışmada 15 yaş üzerindeki nüfustaki hipertansiyon sıklığının %18,3 olduğu ve sıklığın yaşla birlikte arttığı belirlenmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan 2022 yılı ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerine göre de ülkemizde gerçekleşen ölümlerin %3,5’inden hipertansiyon sorumludur. Hipertansiyonun erken teşhisi, etkili tedavisi ve düzenli aralıklarla izlenmesi, hastalıkla mücadelenin diğer basamaklarıdır” ifadelerini kullandı.

En sık nedenler

En sık nedenler arasında tuz ve yağ tüketimi olduğunu ifade eden Müdür Vekili Ezirmik, “Vakaların %95’inde hipertansiyona yol açan asıl neden tam olarak belirlenememiş olmakla birlikte altta yatan en sık nedenler arasında yüksek tuz ve yağ tüketimi, meyve ve sebzeden fakir diyet, aşırı kilo ya da obezite, yetersiz fiziksel aktivite, zararlı alkol kullanımı, tütün ve tütün ürünleri tüketimi ile stresin yer aldığı gösterilmiş; olumlu yaşam tarzı değişikliklerini içeren birincil koruma yönteminin  hipertansiyondan kaynaklanan ilave hastalık ve ölümleri önlemede etkili olduğu ortaya konulmuştur. Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına  rağmen toplumumuzun hipertansiyon farkındalığı, ne yazık ki istenilen düzeyde değildir” diye konuştu.

Erken teşhis önemli

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nün bu yılki teması Hayatının Değerini Bil, Tansiyonunu Ölçtür, Sağlıklı ve Uzun Yaşa olarak belirlendiğini belirten Ezirmik, “Konunun önemine binaen, Bakanlığımız tarafından, tüm paydaşlarının katkılarıyla hazırlanan ve belli aralıklarla güncellenen Türkiye Kalp-Damar Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı ile Türkiye Böbrek Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı çerçevesinde hipertansiyonun erken teşhisi, etkili tedavisi ve izlemlerinde aile hekimlerinin daha aktif bir rol üstlenmesi sağlayacak etkili ve kapsamlı bir hizmet algoritması oluşturmuştur” dedi.

Sağlıklı beslenme önemli

Ezirmik, “Vatandaşlarımızı tetkik ve tedavilerini yaptırmaya davet ediyoruz. Sağlığınıza sahip çıkın, sağlığınızı koruyun. Hipertansiyondan ya da hipertansiyon nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan korunmak için, sağlıklı beslenin, yeterli miktarda su için, tuz tüketimini azaltın,  tütün, tütün ürünleri ve alkolden uzak durun, hareket edin, aile hekiminize başvurun, düzenli aralıklarla risk değerlendirmenizi yaptırın. İlaçlarınızı düzenli olarak ve önerilen şekilde kullanın. Bu vesileyle, hayatınızın değerini bildiğiniz uzun ve sağlıklı bir yaşam dileriz” diyerek konuşmasını tamamladı.