Sağlık

Hasta yakınlarına eğitim verildi

Hasta yakınlarına eğitim verildi

Karasu Devlet Hastanesi’nde Palyatif hasta yakınlarına eğitim verildi. Verilen eğitimdeki amaç, hayat boyu tedavi sürecinde olan hastaların yaşam kalitesini yükseltmek ve ortaya çıkabilecek olumsuzlukları azaltmak olduğu belirtildi.

Amaç, iyileştirmek

Karasu Devlet Hastanesi’nde Palyatif hasta yakınlarına eğitim verildi. Verilen eğitim ile ilgili hastane yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “Palyatif hasta yakını okulunun amacı, hayat boyu tedavi sürecinde olan hastaların yaşam kalitesini yükseltmek, hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek olumsuzlukları azaltmanın yöntemlerini anlatıldı. Palyatif bakım, bir kişinin kendisi ve ailesi için yaşam kalitesine odaklanarak mevcut bakımını iyileştirmeyi amaçlamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Önemi anlatıldı

Hasta yakınlarına palyatif süreç le ilgili konuyu Aile Hekim Uzmanı Ve Palyatif Sorumlu Hekimi Sinem Özaydın Sarı, Palyatif Sorumlu Hemşiresi Fatma Nur Şirin, Diyetisyen Özge İpek, Psikolog Nuran Arslan, Sosyal Hizmet Uzmanı Makbule Yıldırım, Fizyoterapist Latife Çelik ve Palyatifte Manevi Desteğin Rolünü Seyfettin Sevinç, eğitim verdi. Eğitimin açılış konuşmasını Palyatif Servisi Sorumlu Hekimi Sinem Özaydın Sarı, yaptı. Sarı, Palyatif Bakım Ünitesinin hastane için ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Katılım belgesi verildi

Palyatif servisinde hasta kabul kriterleri, yapılan hizmetler, hasta hasta yakınlarının bakım sürecinde yapılması gerekenler hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Programa Hastane Başhekimi Oğuzhan Bodur, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Müge Yıldız, İdari Mali İşler Müdürü Hasan Yılmaz, Hastane Müdür Yardımcısı Abdullah Yavuzyiğit, Kalite Birimi Gizem Karacıklar, Tuğba Vatangül katılım sağladı. Programa katılan hasta yakınlarına katılım belgesi verildi.