Karasu

Hasta yakınlarına eğitim verildi

Hasta yakınlarına eğitim verildi

Karasu Devlet Hastanesi’nde Palyatif Hasta Yakını Okulu düzenlendi. Programda Palyatif hasta yakını okulunun amacından, hayat boyu tedavi sürecinde olan hastaların yaşam kalitesinin nasıl yükseltileceğinden ve hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan bahsedildi.

Amaçları anlatıldı

Karasu Devlet Hastanesi’nde Palyatif hasta yakınlarına eğitim verildi. Programda Palyatif hasta yakını okulunun amacından, hayat boyu tedavi sürecinde olan hastaların yaşam kalitesinin nasıl yükseltileceğinden ve hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan bahsedildi. Ayrıca eğitimde Palyatif bakımın, bir kişinin kendisi ve ailesi için yaşam kalitesine odaklanarak mevcut bakımını iyileştirmeyi amaçladığı da ifade edildi.

Palyatif hasta yakınlarına hastalarının yatış süreci boyunca ve eve taburculuk sonrası hastanın bakımıyla alakalı multidisipliner ekiple birlikte hasta yakınlarına palyatif süreçle ilgili konuyu Aile Hekim Uzmanı ve Palyatif Sorumlu Hekimi Sinem Özaydın Sarı ve palyatif hastalarında hemşirenin rolü palyatif sorumlu hemşiresi Fatma Nur Şirin eğitim verdi.

Bilgilendirme yapıldı

Ayrıca palyatifte diyetisyenin rolü diyetisyen Özge İpek, palyatifte psikoloğun rolü Psikolog Elif Yardımcı, palyatifte sosyal hizmet uzmanının rolü Sosyal Hizmet Uzmanı Mira Mizgin Aslan, palyatifte fizyoterapistin rolü Fizyoterapist Latife Çelik, palyatifte manevi desteğin rolünü manevi destek uzmanı Seyfettin Sevinç üstlendi. Eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştiren Başhekim Yardımcısı Tuğba Koşmaz Kara, “Palyatif bakım ünitesinin hastanemiz için önemi kapsamında konuşmasını gerçekleştirdi. Palyatif servisinde hasta kabul kriterleri, yapılan hizmetler, hasta hasta yakınlarının bakım sürecinde yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapıldı” dedi. Programa katılan hasta yakınlarına Başhekim Yardımcısı Tuğba Koşmaz Kara ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Müge Yıldız katılım belgelerini takdim etti.

Hasta yakınlarına katılım belgelerini takdim edildi.