Karasu

Hasatta ne yapılmalı?

Hasatta ne yapılmalı?

Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındıkta Ağustos ayı üçüncü hafta bakımı ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Ersoy, hasat zamanı dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Çuvallarda bekletilmemeli

Fındıkta Ağustos ayı üçüncü hafta bakımı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Hasat olumuna gelerek hasat edilen fındıklar çuvallara doldurularak harman yerine getirilir. Harman yerlerinin hafif meyilli ve zemininin beton olması uygun olacaktır. Harman yerine getirilen fındıklar çuvallardan boşaltılarak beton zemin üzerine yayılır. Kızışmanın önüne geçmek için fındıklar uzun süre çuvallarda bekletilmemelidir” dedi.

Havalandırarak kurutun

Çuvalların 10-15 santimetre kalınlıkta fazla yükseklikte ekletilmemesi gerektiğini söyleyen Ersoy, güneşli günlerde havalandırılarak ve karıştırılarak 3-5 gün kurutulması gerektiğini ekledi. Ersoy, “Kuruyan fındıklar patoz makinesi ile zuruftan ayrılır. Ayıklanan fındıklar beton harmana 2-4 santimetre kalınlığında serilerek gün içinde 2-3 defa karıştırılarak kurumaya bırakılır. Kuruyan fındıklar içinden delikli, hasar görmüş fındıklar ve taş, toprak gibi yabancı cisimler seçilerek çuvallara doldurulur” şeklinde konuştu.

Yaprak örneği alınabilir

Harmanlama sırasında fındığın iyice kurumasına ve nem oranının kabuklu fındıklarda yüzde 12, iç fındıkta yüzde 6’nın üzerinde olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Ersoy, fındık bahçelerinde gübreleme amacıyla yaprak örneği alınmaya da devam edilebileceğini söyledi. Yaprak örneklerinin Temmuz ayı ikinci yarısından Ağustos ayı sonuna kadar alınabileceğini belirten Ersoy, “Ortalama 80-120 adet o yılın taze sürgünlerinden deforme olmamış yapraklar alınabilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.