Siyaset

Halkımız hizmet alamıyor

 

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, köylerin ve belde belediyelerinin kapatılmasının halkın hizmet almakta zorlandığını söyledi. Keleş, “CHP iktidarında halkımız isterse yerleşim yerleri yeniden köy statüsüne kavuşacak. Kapanan belde belediyeler yeniden açılacak” dedi.

 

VATANDAŞ MAĞDUR EDİLDİ

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, köylerin mahalleye dönüştürülmesi ve belde belediyelerin kapanmasıyla birlikte yaşanan sorun ve sıkıntıların halkı mağdur ettiğini belirtti. Keleş, “Sakarya’da 668 mahalle var. Bunların 426’sı köyden mahalleye dönüştürüldü. 12 beldemiz 2014 yılında kapatıldı. Köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle birlikte halkımız hizmete ulaşmakta zorlanıyor. Sakarya’mızda binlerce insanımız bu dönüşüm nedeniyle mağdur oldu. Sosyal ve kültürel eksikliklerin yanı sıra ekonomik anlamda da sorunlar yaşanıyor. Mahalleye dönüşen belde belediyelerinin ve köylerin ortak kullanılan tüm malları, iş makinaları, taşınmazları ve meraları bağlandıkları ilçe ya da büyükşehir belediyelerine geçti. Daha önce vatandaşlara hizmet eden belediye binaları ve okul binaları kapatılarak atıl durumda bırakıldı. Vatandaşların basit bir iş makinesi veya kepçe ihtiyacını karşılanması dahi çok zorlaşmıştı. Yol, su, kanalizasyon, elektrik, internet gibi temel hizmetlerde aksaklıklar yaşanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

YENİDEN AÇILACAK

Başkan Ecevit Keleş, belde ile köylerin kapatılmasının özellikle tarımsal üretimi ve hayvancılık faaliyetlerini olumsuz etkilendiğini söyledi. Keleş, “Ülkemizde girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle çiftçimiz ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerimiz zor günlerden geçiyor. Bunun üzerine bir de belde ve köylerin kapatılmasıyla da üreticimizin mağduriyeti artmıştır. Bazı yerlerde tarım alanları imar değişiklikleri ve benzeri uygulamalarla amaç dışı kullanıma açılmış, bazı belediyeler köylerin meralarını satmıştır. Hayvancılıkla uğraşan üreticimizin ahırları kapatılmıştır” diye konuştu. Yaşanan sorunların çözümünün CHP iktidarında olduğunu ifade eden Keleş, “CHP iktidarında halkımız isterse yerleşim yerleri yeniden köy statüsüne kavuşacak. Kapanan belde belediyeler yeniden açılacak. Ak Parti’nin iş bilmez yönetim anlayışı ile binlerce mağduriyetin yaşandığı bu dönüşümü tamamen kaldıracağız” şeklinde konuştu.