EkonomiGündemKarasuKocaaliSağlık

Hac kayıtları başladı

Hac kayıtları başladı

Hac ibadetini yapmak üzere 2023 yılında kutsal topraklara gitmek için ilk defa kayıt yaptıracaklar, müracaatlarını 26 Ocak’a kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. Daha önceden başvuru yapan ve kayıtta çıkmayanlar için ise başvurular otomatik güncellendi.

 

Otomatik güncellendi
Pandemi sürecinde kapalı olan hac başvuruları normale döndü. Hac başvurusu yapacaklar ayın 26’sına kadar ön başvuruda bulunmak durumunda. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Karasu Müftüsü Bektaş Günay, “Geçmiş yıllarda kayıt yaptırıp 2020 yılında kuraya katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarımızın kayıt yenileme işlemleri 05 Ocak 2023 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak güncellenecektir. Kaydı Başkanlıkça yenilenen hacı adaylarımız kuraya gireceği; il, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türü değişikliklerini e-devlet üzerinden yapabileceklerdir. Hacı adaylarımız e-Devlet üzerinden ‘Oda Tercihli’ veya ‘Otel’ konaklama türlerinden birini tercih edebileceklerdir” dedi.

Tercihler bağlayıcı olacak

E-Devlet üzerinden başvuruda bulunacak olanların tüm formu dikkatlice okuması ve işaretlemeleri doğru şekilde yapması gerektiğini de sözlerine ekleyen Müftü Günay, “Kura birlikteliğine dair değişiklik talepleri ile ilgili olarak hac kura katsayıları aynı olan kişilerin e-Devlet sistemi üzerinden, kura katsayıları farklı yıllara ait olan kişilerin ise iş ve işlemleri il/ilçe müftülüklerinde 05-26 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılabilecektir. Yapılacak tercihlerin bağlayıcı olacağı ve daha sonra konaklama türü değişikliklerine izin verilmeyeceğinden, müracaat edenlerin konaklama türleri hakkında tercihlerini doğru bir şekilde yapmaları çok önemlidir” diye konuştu.

Ön kayıt ücreti
İlk defa kayıt yaptıracak olan vatandaşların dikkat edecekleri hususlar hakkında da bilgi veren Müftü Günay, “İlk defa kayıt yaptıracak vatandaşlarımız; anlaşmalı bankalardaki (Albaraka Türk Katılım, Emlak Katılım, Kuveyt Türk Katılım, Türkiye Finans Katılım, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, T.C Ziraat Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım) kurumsal tahsilat hesabına veya ilgili bankaların internet bankacılığı aracılığıyla, 250 (İkiyüzelli) TL ön kayıt ücreti yatıracaklardır.​ Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde müracaatını tamamlamayanların müracaatları kabul edilmeyecektir. Bu sebeple vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, hac müracaatlarını belirlenen süre içerisinde yapmaları önem arz etmektedir. Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra mağduriyet yaşamamaları için kayıt durumlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilecekler; bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık olanlar durumlarını süresi içinde düzeltebileceklerdir. Detaylı bilgi için müftülüklere başvurulabilir” ifadelerini kullandı.

Pandemi sonrası hac kayıtları normal şekilde kabul edilmeye başlandı.