Gündem

Fitre bedeli açıklandı

 

2021 yılı fitre bedeli belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılı fitre bedelini 28 TL olarak belirledi.

 

28 TL

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2021 fitre bedeli açıklandı. Fitre, Ramazan’da Müslümanların yoksullara vermesi gereken sadaka ile yoksulun bir günlük yiyeceğinin karşılanması anlamına geliyor. Günümüzde fıtır sadakası miktarı, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde belirleniyor. 2020 yılında 27 TL olarak açıklanan fitre bedeli bu yıl 28 TL olarak belirlendi. Ramazan ayı 13 Nisan’da başlayacak, 12 Nisan’da ise son bulacak.

KİMLER YÜKÜMLÜ

Karasu Müftüsü Bektaş Günay kimlerin fitre vermekle yükümlü olduğunu belirtti. Günay, “Fitre, borcundan ve asli ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman’a vaciptir. Bireyin fitre ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekatta aranan nisaptır. Ancak fitrede, zekatta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır” ifadelerini kullandı.

FİTRE KİMLERE VERİLİR

Fitre ne zaman verileceği ile ilgili de bilgi veren Müftü Günay, “Fitre, Ramazan Bayramı’nın birinci günü tan yerinin ağarmasıyla vacip olmakla birlikte, Ramazan ayı içinde de verilebilir. Hatta fakirlerin bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için, bayramdan önce verilmesi daha iyidir. Ancak Bayram sabahına kadar fitre verilmemiş ise, Bayram günlerinde ödenmesi gerekir. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir” dedi. Günay, “Fitre, zekat verilebilecek kimselere verilir. Zekat verilmesi caiz olmayan kişilere fitre de verilmez” şeklinde konuştu.