Fısıltı Gazetesi

Fısıltı Gazetesi 714

Gözler kalabalıkta
Karasu ve Kocaali’de belediye başkan adaylığı seçimi son seçimlerin en çekişmeli halinde geçiyor. Seçimlerde kararsız seçmenlerin bir kısmı kazanacak adaya oy vermeyi planlıyor. Bunun için de çeşitli argümanlara bakıyor. Bunlar arasında konvoylar, sosyal medya paylaşımlarının beğenileri ve kalabalık mitingler yer alıyor. Son hafta yapılacak mitingler gövde gösterisi olmak zorunda. Herkes son kozlarını oynayacak.
Yemek konusu çözülmedi
Yerel seçimlerin oy sayım işlemleri iftar saati ile çakışıyor. Önceki seçimlerde seçime sandık görevlisi veren partiler uzlaşıyor ve ucuz yollu aperatif bir şeyler veriyordu. Ancak bu defa iş biraz pahalı olacak gibi. Bunun için henüz bir uzlaşı sağlanmış değil. Bu durumda sandık görevlilerinin sağlıklı görev yapması da zor olacak. Bu konuda bir adım atılması bekleniyor.
Afişler toplanacak
31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde pek çok afiş, pankart ve bayrak asıldı. Seçim yasaklarının cumartesi günü başlamasının ardından sahada afiş veya parti simgesi bulunması yasak olacak. Partilerin bayrak astıkları yerleri hatırlaması ve tüm propaganda malzemelerini toplamaları gerekiyor. Toplanmayan her afiş için ayrı ayrı ceza uygulanması mümkün olacak. Bunun önüne geçilmesi için herkesin duyarlı davranması gerekiyor.
Son gün aday olunur mu
Yerel seçimler öncesinde siyasi partilerden aday olanlar için başvurular sona erdi listeler kesinleşti. Ancak muhtarlık için böyle bir durum söz konusu değil. Muhtar adaylığı için bir başvuru gerekmediği gibi aday olma zorunluluğu da bulunmuyor. Dolayısıyla çekişme olan mahallelerde son gün bambaşka isimlerin aday olması ve seçime girmesi mümkün olabilir.
Orta aza olabilir mi
Muhtarların aza listelerinde ortak isimlerin olması mümkün olabiliyor. Bazı mahallelerde aza adayları birden fazla listede yer alıyor. Bu durumun seçime zarar vermesi ya da oyların geçersiz sayılmasına neden olması söz konusu değil. Aza adayı olan isimlerin bazıları muhtar seçilen isimlerden fazla oy alabilir.
Kaç zarf olacak
31 Mart Yerel Seçimlerinde büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclisi ve muhtar ile aza oyları kullanılacak. Muhtar ve aza oyları aynı zarfa konulacak ve farklı bir sandığa atılacak. Büyükşehir belediye başkan adayı, belediye başkanı ve belediye meclis oyları aynı zarfa konulacak ve farklı sandığa atılacak. Toplamda kullanılan oyla iki farklı sandığa atılacak ancak oy kullanma süresi biraz uzayacak.