Fısıltı Gazetesi

Fısıltı Gazetesi 701

Seçim göçü sürüyor

Göçmen kuşlar her yıl, seçmen kuşlar ise beş yılda bir göç ediyor. Bu sene göçmenlerle seçmenler neredeyse aynı dönemde göç ediliyor. Muhtar adayı olanlar ve belediye seçimlerine girmeye hazırlananlar akrabalarını memleketlerine davet ediyor. Pek çok mahallede evlerin dışındaki elektrik sayacı bulunan yerlere de nakil yapıldığı bilgisi geliyor. Geçen seçimde Karasu ve Kocaali’de sayıları binleri bulan seçmenler transfer olmuştu. Bakalım bu seçimde ilçelerin nüfusunda nasıl bir değişkenlik olacak.

Sarı’nın paylaşımı

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Ak Parti’nin Sakarya ile ilgili temayül görüşmeleri için Ankara’ya gitti. Ankara’da Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği toplantıya katılan Başkan Sarı, buradan sosyal medya paylaşımı yaptı. Sarının özçekim yaptığı paylaşımda yüzünün güldüğü gözlerden kaçmadı. Toplantı sonucuna ilişkin açıklama tabi ki yapılmadı. Ancak Sarı’nın gülen yüzle yaptığı paylaşımda “O iş tamam” mesajı verdiği konuşuldu. Ancak siyasette 24 saat çok uzun zamandır ilkesini de unutmamak lazım.

İttifak içinde ittifak

Millet İttifakı içinde İyi Parti, Zafer Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi yerel seçimlerde birlikte hareket etmeye hazırlanıyor. Millet İttifakı içinde yer alan sağ görüşlü partileri bir araya getirmeyi amaçlayan ittifakın görüşmeleri halen sürüyor. Bu partilerin görüşmelerinde aday ismi kadar hangi logo ile seçime gidileceği ve belediye meclisinin nasıl şekilleneceği de görüşülüyor. Bu görüşmelerde nihai kararın önümüzdeki hafta sonuna kadar verilmesine de kesin gözü ile bakılıyor.

Uğur Büyük aday olur mu

Cumhuriyet Halk Partisi teşkilatlara Aralık ayının 4’üne kadar aday bulmaları talimatı vermişti. Eğer teşkilatlar aday bulamazsa ilçe başkanları istifa etmiş kabul edilecek ve ilçe başkanlarının belediye başkan adayı olması istenecekti. Bu tarih geçeli çok oldu. Görevinden ayrılan ilçe başkanı olmadı. Süre uzatımı istenen yerlerden biri de Karasu oldu. Ancak ne kadar süre verildiği konusunda bir açıklama yok. Yılın sonu geldi. Artık CHP Genel Merkezi ilçe başkanının istifasını isteyip adaylığını açıklaması talimatı verebilir. Bu durumda Uğur Büyük belediye başkan adayı olmak durumunda. O zaman da CHP’yi bekleyen bir başka sorun, yeni İlçe Başkanı’nın kim olacağı olacak. Bakalım Büyük, aday olacak mı, olursa ilçe başkanı kim olacak!

Heyecan Yalı’da

Karasu Yalı Mahallesi’nde muhtarlık seçimi için aday sayısının 15’i bulacağı iddia ediliyor. Karasu’da seçimin en hararetli geçeceği yer şüphesiz Yalı Mahallesi olacak. Karasu’nun diğer büyük mahalleleri İncilli ve Aziziye’de de seçimlerin hareketli geçmesine alışkınız. Ancak Yalı Mahallesi bu seçimin sonucu en fazla merak edilen yeri olacak gibi.

Gergin bekleyiş sürüyor

Ak Parti’de belediye başkan adayları bu hafta açıklanacak. Aday adayı olan isimler ise saha çalışmalarını bıraktı, Ankara’dan haber bekliyor. Bu hafta birkaç ziyarette bulunan aday adayları kendilerine görev verilmesini bekliyor. Karasu ve Kocaali ile ilgili aday olacak isimlerin netlik kazandığı, bu hafta içinde isimlerin açıklanmasının beklendiği ifade ediliyor. Bakalım bu bilgi doğru çıkacak mı?