Fısıltı Gazetesi

Fısıltı Gazetesi 688

Muhtarlar sıkıntılı

Ak Parti Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar Karasu Muhtarlar Derneği’ne ziyarette bulundu. İddiaya göre muhtarlar milletvekilinin kendi başına gelmesi için ricada bulunmuştu. Ancak Bayraktar Belediye Başkanı İshak Sarı ile birlikte gitmeyi tercih etti. Muhtarların bazıları kendi whatsapp grubundan duruma tepki gösterdi. Bazı muhtarlar toplantıya katılmadı. Katılan muhtarlardan bazıları da Sarı’yı Bayraktar’a şikayet etti. Mart ayında seçime gidecek olan muhtarların pek çoğu mahallelerine hizmet alamadığı için seçimde sıkıntı yaşayacaklarını söyledi.

 

Arslan hızlı başladı

Karasu Kaymakamı Mehmet Uğur Arslan pazartesi günü göreve başladı. Göreve başlar başlamaz ilçedeki sorunlar hakkında bilgi alan Arslan, bir hafta kadar önce denizde kaybolan 14 yaşındaki Muhammet Cebrail Kozan’ın ailesini ziyaret etti. Kaymakam Arslan daha sonra arama faaliyetlerine katılmak üzere denize açıldı. Arslan, kayıp çocuğun ailesinin ihtiyacı olması durumunda kendilerine ulaşılmasını istedi.

 

Cumhur İttifakı ne yapacak

Yerel seçim heyecanı Ak Parti Genel Merkez Kongresi’nin yapılmasının ardından start alacak. 7 Ekim’de yapılacak kongre sonrasında görüşmeler başlayacak. Görüşmelere 2019 öncesinde olduğu gibi yine Ak Parti’den Ali İhsan Yavuz, MHP’den de Sadir Durmaz başkanlık edecek. MHP’nin Taraklı ve Hendek’in yanında en az bir ilçe daha istemesi gündemde. Ak Parti ise Hendek’i geri istiyor. Bu konuda da özellikle Ali İnci bastırıyor. Tüm bu şartlar içinde Karasu ve Kocaali’nin ismi gündeme gelir mi? Onu da zaman belirleyecek.

 

Muhalefet birlikte mi ayrı mı

Karasu ve Kocaali’de de yerel seçim öncesi muhalefet partilerinin tavrı netlik kazanmadı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Millet İttifakı’ndan ayrıldıklarını açıklamasına rağmen ilçe teşkilatlarının anlaşması durumunda ittifaklara açık kapı bırakması muhalefetin yol haritasının karmaşıklaşmasına neden oldu. Kocaali’de Ahmet Acar’ın 3 dönem kuralına takılıyor. Bu durumda Ak Parti’den yeni aday olacak isim kendini tanıtmakla zaman harcayabilecek. Bu durum da muhalefetin iştahını kabartıyor. Bu durumda birlikte hareket edilme ihtimali de kuvvetleniyor. Karasu’daki durum da benzer şekilde. Recep Özdemir muhalefetin ortak adayı olma iddiası ile yola çıktı. Ancak Ak Parti Kongresi tamamlanmadan kimse sahaya inmeyecek gibi.

 

Seçim takvimi açıklanacak

Yüksek Seçim Kurulu seçimlerle ilgili işleyişin netleşmesinin ardından seçim takvimini açıklayacak. Takvimin açıklanmasında en dikkat çekici adım memurların istifa süreci olacak. Sürecin işleyişi başladığında SASKİ Müdürü Ömer Babalıoğlu Karasu Belediye Başkan Adaylığı için, Karasu Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü de Kocaali Belediye Başkan Adaylığı için görevlerinden ayrılacak. Seçilmiş belediye başkan yardımcılarının istifasının gerekip gerekmeyeceği henüz netlik kazanmadı. 2019 Yerel Seçimleri öncesinde seçilmiş başkan yardımcılarının seçimden 8 ay önce istifası istenmişti.