Karasu

Fısıltı Gazetesi

İki eksik vardı

Karasu Belediye Meclisi’nin seçimden sonraki ilk oturumuna iki üye katılmadı. Ak Parti’den Hüseyin Emanet ve MHP’den İsmet Günaydın Meclis’e katılamayan isimler oldu. Seçim öncesinde meclis oturumlarını takip eden CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt salonda değildi. Ak Parti İlçe Başkanı Recep Aksu ve MHP İlçe Başkanı Münir Ali Kara oturumu yan yana izlerken, meclisi takip eden tek muhalefet üyesi Gelecek Partisi İlçe Başkanı Salim Direk oldu.

 

Sarı’nın sinir katsayısı

Karasu Belediye Meclisi’nde yaşanan bir tartışmaya müdahil olan Belediye Başkanı İshak Sarı, Şakir Şen’in sözlerinin ardından “Bakın şimdi sinir katsayım yükseliyor” diye söze başladı. Karasu Belediye Meclisi’nde son zamanlarda duyulan en sert sözler arasında yer bulan bu cümleye hiçbir belediye meclis üyesinin tepki göstermediği dikkatlerden kaçmadı.

 

Proje nasıl olacak

Karasu Belediye Meclisi’nde gündem dışı söz alan CHP’li Şakir Şen, kanal projesinin kendisine heyecan verdiğini söyledi ve yapılacak köprülerin altından kayıkların geçmesi noktasında taviz verilmemesi gerektiğini söyledi. Oturumu yöneten Başkan Sarı ise, “Hayaller ve hayatlar var. Hayaller Paris hayatlar fındıklık. O sizin dediğinizi yapmaya kalktığımızda yolların yükselmesi gerekiyor. Yollar yükselince evler ve işyerleri alçakta kalıyor. Buraları su basması ihtimali ortaya çıkıyor” dedi. Şen’in elindeki kağıtla verdiği örneği de hafife alan Başkan Sarı, “Sizin kağıtla yaptığınız gibi olmuyor o işler” dedi ve gündeme geçti.

 

Yıkım hızlanacak mı

Kahramanmaraş merkezli ikiz depremlerin ardından hemen herkes binasının sağlam olup olmadığını merak ediyor. Binasından karot aldıranlar neticede binalarının yıkılacağını biliyor. Pek çok binanın yeni testlerden geçemeyeceği de bilinen bir gerçek. Öte yandan Karasu Atatürk Bulvarı’nda yıkımı süren bina ile ilgili de sürecin hızlanması bekleniyor. Binanın yıkımı alan darlığı ve yandaki binalara zarar verilmemesi için yavaş ilerliyor. Ancak mesai saatleri boyunca devam eden yıkım çalışmaları ciddi bir gürültü kirliliğine neden oluyor. Sesin azaltılması da işlemin kontrolsüz şekilde hızlandırılması da mümkün görünmüyor. Yani vatandaşların sabırlı olmaktan başka çaresi yok.

 

Yeni bir SMA’lı bebek mi var

Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Halk Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen sergi açılışında ilçe halkına Karan Bebeğe gösterdiği hassasiyetten ötürü teşekkür etti. Neredeyse rekor sayılacak bir sürede toplanan para neticesinde Karan’ın tedavi sürecinin başladığını söyleyen Helvacı, “Şimdi yeni bir bebeğimiz ile ilgili süreç işliyor. Eğer o evladımız için de yapılacak bir şey olursa bunu vatandaşlarımızla paylaşacağız. Umarız o şekilde bir tedaviye ihtiyaç duymayız” ifadelerini kullandı.

 

Sakarya’nın 17 ilçesi mi

İller içinde Halk Eğitimi Merkezleri bir sıralamaya tabi tutuluyor. Bu sıralama da yıl sonu sergileri öncesinde açıklanıyor. Karasu Halk Eğitimi Merkezi geride kalan yıl Sakarya’nın son sırasında yer alıyordu. Haliyle sergi açılışında bu konuya değinilmemişti. Bu yıl ise dördüncülüğe yükselmiş. Bu durumun heyecanını taşıyan Karasu Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sait Özkan “Sakarya’nın 17 ilçesi içinde 4. sıradayız” dedi. Biz Sakarya’nın ilçelerini saydık saydık 16 çıkıyor. Acaba Özkan hangi mahalleyi ilçeden sayıyor?