Gündem

Fısıltı Gazetesi

Levent Kara Milli Eğitim’e atandı

Gaziler günü dolayısıyla İdlib Gazisi Yusuf Levent Kara ziyaret edildi. Kara’nın evindeki sohbet zaman zaman duygusal noktalara vardı. Sohbetin sonunda Gazi Kara, Gazi kontenjanından memur atamalarının gerçekleştiğini, kendisinin de Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayacağını söyledi. Kara’nın işlemlerini önümüzdeki günlerde yapacağı ve önümüzdeki ay göreve başlayacağı da öğrenildi.

 

Okul müdürlerinden imza alınıyor

Karasu’da düzenlenen çelenk programlarına merkezdeki tüm okul müdürlerinin katılımı dikkat çekiyor. Müdürlerin toplantıya gelmesinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından zorunlu tutulduğu hatta katılan müdürlerden imza alındığı öğrenildi. Katılmayan ya da imza atmayan müdürlerle ilgili nasıl bir karar alınacağı henüz bilinmiyor. Ancak tören esnasında yoklama alınır gibi imza alınması protokolün dikkatinden de kaçmıyor.

 

TYP atamaları yapıldı

İş-Kur tarafından yürütülen Toplum Yararına Programı kapsamında okullara yardımcı temizlik personeli ataması yapıldı. Atama okulların açılmasının üstünden iki hafta geçtikten sonra ve geride kalan yılın üçte birinden daha az oranda gerçekleştirildi. Siyasiler bu konuda üst makamlarla iletişime geçmekten imtina ediyor. İlçe milli eğitim müdürlükleri ise hazırladıkları raporları il milli eğitim müdürlüklerine yolluyor. Ülke genelinde yaşanan duruma ile ilgili nasıl bir adım atılacağı ise belirsizliğini koruyor.

 

Tören zamanında başlamalı

19 Eylül Gaziler günü dolayısıyla Karasu’da düzenlenen törenin sabah 10:30’da başlayacağı duyrulmuştu. Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı tören alanına 10:25’te geldi. Protokol de aynı dakikalarda yerini aldı. Herkes hazır durumda olunca tören de başlamış oldu. Bunun üzerine Kaymakam Helvacı törenin başlamamasını istedi. Görevlilere “Töreni başlatın demedim. Zamanında başlatın. Beni karşılamıyorsunuz. Yakınımda durmuyorsunuz. Göz teması kurmuyorsunuz. O zaman da böyle oluyor” dedi. Kaymakam Helvacı’nın sözleri ortamın buz kesmesine neden oldu. Helvacı saatin 10:30’u göstermesinin ardından törenin başlamasına müsaade etti.

 

Hortumla gündeme geldik

Karasu’da geçtiğimiz Çarşamba akşamı birden fazla hortum görüldü. Amerika’daki felaket görüntülerini andıran pek çok fotoğraf sosyal medyada yer aldı. Konu saniyeler içinde internet sitelerinde ve ulusal ajanslarda da gündem oldu. Kimine göre bir, kimine göre iki, kimine göre üç hortum görüntüsü sahilde gözlendi. Her yağmur öncesi uyarı yayınlayan meteoroloji hayati tehlike içeren hortum konusunda bir uyarıda bulunmadı. Karasuluların felaketi andıran görüntüleri fona koyarak fotoğraf çektirmesi de dikkatlerden kaçmadı. Sonuçta ölen ya da yaralanan olmadı, konu tatlı bir hatıra olarak geçmişimizdeki yerini aldı.