Gündem

Fındıkçıya şok

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği geçen yıl üreticiden aldığı bin ton civarında kabuklu fındığı merkezi Hendek’te bulunan BALSU firmasına sattı. Yapılan satışın fındık piyasasında düşüşe ve üreticinin büyük zararına yol açacağı belirtildi.

 

BALSU’YA SATILDI

Geçtiğimiz yıl üreticilerden alınan ve Karasu Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik)’nin İncilli Mahallesi’ndeki depolarında tutulan bin ton civarında fındık, Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği tarafından 1985 yılında iş insanı Cüneyt Zapsu tarafından kurulan ve merkezi Hendek ilçesi olan BALSU Gıda San. Tic. A.Ş. firmasına satıldı. 20-25 tonluk kapasiteli araçlarla depodan taşınan fındığın kilogramının kaç liradan alıp kaç liraya satıldığı konusunda yetkililerden herhangi bilgi alınamadı.

 

ÜRETİCİ ŞOK YAŞADI

Bilindiği üzere 27 Temmuz 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin 2020 yılı alım fiyatı açıklanmıştı. Buna göre Batı Karadeniz bölgesini kapsayan levant kalite kabuklu fındık için, kilogram fiyatı 22 TL olarak belirlenmişti. Ancak bir süre sonra fındık fiyatları 21 TL’ye kadar inmişti. Fiyatların artacağı beklentisiyle elinde tuttuğu fındığın bu satış sonrası düşeceğini belirten üreticiler şok yaşadı.