Gündem

Fındık kurdu mücadelesi

Karasu Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındığın ana zararlısı olan fındık kurdu zararlısına karşı kimyasal mücadele hazırlığına başlanması gerektiğini belirtti. Ersoy, “Fındık kurdu, beslenmek ve yumurta koymak suretiyle meyvede zararlı olur” dedi.

 

120 MEYVEDE ZARAR YAPAR

Karasu Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındığın ana zararlısı olan fındık kurdu zararlısına karşı kimyasal mücadele hazırlığına başlanması gerektiğini belirtti. Ersoy, “Fındık kurdu beslenmek ve yumurta koymak suretiyle meyvede zararlı olur. Dişi bir fındık kurdu beslenmek suretiyle 80 meyve de yumurta koymak suretiyle 40 meyvede zararlı olur. Sonuç olarak bir fındık kurdu ergin ortalama 120 meyve de zarar yapar. Erginler erken dönemde çiçekler üzerinde beslenmektedir, daha sonra yeni gelişmekte olan meyvelerin kabuğunu delerek içindeki etki kısımla beslenir” diye belirtti.

 

PAZAR DEĞERİ DÜŞER

Meyve normal iriliğe ulaşmadığı için beslenme sonucu meyveler sarı bir renk alır, kabuk üzerinde kahverengileşme ve çöküntüler olur” diyen Mühendis Ersoy, “Normal iriliğe ulaşan meyveler beslenme sonucu kararır, zurufta kirlenmeler meydana gelebilir. Yumurtadan çıkan fındık kurdu larvası meyve içini tamamen yedikten sonra meyve kabuğunda bir delik açar ve dışarı çıkar. Böylece delikli meyve zararı oluşturarak meyvenin pazar değerini düşürür. Fındık kurdu kışı larva döneminde toprakta geçirdiği için kültürel mücadele olarak bahçe toprağının çapalanması zararlı yoğunluğunun azalması üzerinde etkilidir” ifadelerini kullandı.

 

MERCİMEK İRİLİĞİ

Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Fındık kökleri yüzlek olduğu için çapalama işleminin köklere zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekir. Kimyasal mücadele meyvelerin zararlıdan korunması amacına dayanır. İlaçlama da bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaştığı dönemde yapılmalıdır. Bahçede zararlı olup olmadığını tespit etmek amacıyla sabah erken veya akşam saatlerinde rüzgar ve yağmurun olmadığı günlerde 10 dekara kadar olan bahçelerde 10 ocak işaretlenir ve her ocakta 3 dal seçilerek dal altına beyaz bir çarşaf serilerek silkeleme yapılır” şeklinde konuştu.

 

TEKNİĞE UYGUN

10 ocakta 2 veya daha fazla fındık kurdu erginine rastlandı ise ilaçlama yapılmalıdır” diyen Ersoy, “Mayıs ayı sonu gibi ikinci bir ilaçlama daha yapılabilir. Fındıkta verim kaybı yaşamamak için tekniğine uygun mücadele yapılmalıdır. Fındık kurduna karşı ilaçlı mücadele yapılmış ise, fındıkta ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zarar yapan fındık yeşil kokarcası zararlısına karşı bu dönemde ayrı mücadele yapmaya gerek yoktur. Fındıkta verimi etkileyen külleme hastalığına karşı kimyasal mücadele yapılabilir. Fındık bahçesi yabancı ot temizliğine başlanılabilir. Dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Kesilen dal parçaları bahçe içerisinden çıkarılarak temizlik yapılabilir” bilgisini verdi.