Manşet

Fındık değil mehteran

Fındık değil mehteran

Serbest piyasada kısa sürede ciddi bir yükseliş trendi yakalayan ancak çıktığı hızın yarısı kadar geri gelen fındık bu hafta 90 liranın altına indi. Fındıktaki fiyat düşüşünün fabrikaların talep kısması olduğu iddia ediliyor.

Oyun mu var

Fındık piyasası allak bullak. Fındık fiyatını regüle etmek üzere piyasaya giren Toprak Mahsulleri Ofisi sene başında açıkladığı 82.5 lirada direniyor. Serbest piyasada önceki haftalarda 110 lirayı aşan fındık fiyatları son iki haftada hızla geri geldi. 120 lira sınırına yükselmesi beklenen fındık fiyatları hızla geriye geldi. Fabrikaların alımı durdurduğu ve talebi kıstığı, bu şekilde de fındık talebini düşürerek fiyatların aşağı gelmesini sağladığı iddia edildi.

Rekolte düşük

Bu gerçekleşmesi beklenen rekoltenin çok gerilere düştüğü bu nedenle piyasada fındık ihtiyacının olacağı iddia edilmişti. Fındık üreticisinden mahsulü emanete vermemesi konusunda uyarılarda bulunulmuştu. Serbest piyasada fındık fiyatları hızla yükselirken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de fiyat güncellemesine gitmesi beklenmişti. Ancak tüm bu açıklamalara karşın kalıcı bir adım atılmadı. Serbest piyasada eylül sonunda 110 lira sınırını aşan fındık geçtiğimiz hafta 90-95 liradan alıcı buldu.