Karasu

Farkındalık etkinlikleri düzenlendi

Farkındalık etkinlikleri düzenlendi

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Yalı Aile Sağlık Merkezi’nde stant kurularak halka yönelik bilgilendirmeler yapıldı. Karasu İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, “Vatandaşlarımızı bilgilendirerek farkındalık etkinlikleri düzenliyoruz” dedi.

Hastalığa dikkat

1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Yalı Aile Sağlık Merkezi’nde stant kurularak halka yönelik bilgilendirmeler yapıldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, “Ocak Ayı, Serviks Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlenmiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere farkındalık etkinlikleri düzenleniyor. Farkındalık etkinlikleri yapılarak tarama programlarımız tanıtılıyor. Amacımız halkımızı bu konuda bilgilendirmek” şeklinde konuştu.

Erken tanı önemli

Konuşmasına devam eden Müdür Özdin, “Büyük ölçüde önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen Serviks Kanseri, çoğunlukla genç ve sosyoekonomik açıdan yoksun kadınları etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Serviks Kanserinden kaynaklı ölümü engellenen kadın sayısı o ülkenin sağlık hizmetleri yönünden gelişmişliği ve kadına verilen değer ile doğru orantılıdır. Serviks Kanserinin, tarama yöntemleri ile erken tanı alındığında hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanıtlanmıştır” dedi. Etkinliğin sonunda katılımcılara çanta ve kitap ayracı hediye edildi.

 

Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Yalı Aile Sağlık Merkezi’nde stant kuruldu.