Farkındalık eğitimi

 

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) 2021 yılının Afet Eğitim Yılı ilan edilmesi ile birlikte, Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce Karasu’da tüm kamu kurum ve kuruluşları ile mahalle muhtarlarına yönelik afet farkındalık eğitimi verildi.

 

ÖNEMLİ TEDBİRLER

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) 2021 yılının Afet Eğitim Yılı ilan edilmesi ile birlikte, Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş, Karasu’daki tüm kamu kurum, kuruluş müdürleri ile mahalle muhtarlarına afette farkındalık eğitimi verildi. Karasu Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda ve Karasu Merkez Camii’nde düzenlenen seminerde ‘tehlike, risk, afet gibi kavramlar ve çevremizdeki riskler’ konularına değinildi. Deprem başta olmak üzere yangın, sel, taşkın afetleri için, Afet ve Acil Durum Aile Planı nasıl hazırlanır? Afet sırasında doğru davranışlar nelerdir? Afet sonrasında ilk saatler gibi temel konulara değinen Kaşkaş, önemli tedbirler hakkında bilgi verdi.

72 SAAT

Afet öncesi hazırlığın çok önemli olduğunu belirten Kaşkaş, “Yaşadığımız coğrafyada afetlere karşı, bilgi edinmeli, yapacaklarımızı planlamalı ve afetlerin olumsuz etkilerine karşı hazırlanmalıyız. Dünyanın hiçbir ülkesinde afetlerden hemen sonra, sağlık, itfaiye, arama kurtarma ekipleri gibi birimlerin tüm bireylere anında ulaşması mümkün değildir. Yaygın olarak bilindiği gibi, afetlerin ilk dakikalarında da herkes kendi başınadır. Bizi sadece kendi hazırlığımız ve bilgimiz koruyacaktır. Bu nedenle afet sonrası altın saatler olarak adlandırılan ilk 72 saat için her bireyin hazır olması şarttır. İlk 72 saate hazırlık, afet yaşandıktan sonraki ilk 3 gün içerisinde yaşanabilecekler için hazırlık yapılması demektir” dedi.

HER ŞEY SABİTLENMELİ

Deprem sigortasının önemine değinen Kaşkaş, “Kendinizi, ailenizi ve evinizi afetin yol açacağı ekonomik zararlardan korumak için alabileceğiniz en temel önlem evinizin sigortasını yaptırmaktır. Sigorta yaptırarak, depremde hasar gören veya yıkılan evlerinizin zararını karşılayabilirsiniz. Bu sayede hayatınız daha çabuk normale dönecektir. Zorunlu Deprem Sigortası’na ek olarak yangın, sel, taşkın, heyelan, hayat, sağlık ve geniş kapsamlı konut sigortalarını tercih edebilirsiniz” dedi. Evdeki riskli eşyaların sabitlenmesi gerektiğini belirten Kaşkaş, “Afet ve acil durumlarda karşı hazırlıklı olmanın en önemli adımlarından bir tanesi de yaşam alanlarımızda bizleri bekleyen risklerin belirlemesi ve azaltılmasıdır. Evde bulunan tüm ürünler sabitlenmelidir” ifadelerini kullandı.

NE YAPMALIYIZ

Deprem sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Kaşkaş, “Sarsıntı başlar başlamaz ilk yapmamız gereken paniğe kapılmamaktır. İnsanlar deprem sırasında genellikle paniğe kapılıp, donup kalmakta ya da bilinçsizce kaçışmaktadır. Paniğe kapılmamak için deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmeli ve uygulamalıyız. Eğer bina içerisindeysek depremi hissettiğimizde ayakta durmamalı, oradan oraya koşmanın, balkon ve merdivenlere yönelmenin asansöre binmenin ve pencere ve balkonlardan atlamanın size zarar vereceğini bilmelisiniz. Bir deprem anında çöküp sağlam bir nesnenin yanında durun. Özellikle sırtınız pencerelere dönük bir şekilde kapanıp başınızı ve ensenizi düşen cisimlerden koruyun” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.