Siyaset

Fakir fukara eziliyor

Fakir fukara eziliyor

Seçimlerden sonra her şeyin düzeleceğinin vaat edildiğini ancak vatandaşın son zamanlarda tam manası ile ekonomik bunalıma sürüklendiğini söyleyen Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, “Bu vebali diğer dünyada nasıl ödeyeceksiniz” diye sordu.

Hani düzecekti

Seçim öncesinde iktidar partisinin ekonomik istikrar vaat ettiğini ancak seçim sonrasında yaşananların vatandaşı zor durumda bıraktığını ifade eden Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk, “Madem bu ekonomi modeline geçilecekti neden daha önce ısrarla bu modelden kaçıldı? Yapılan tüm yanlışların faturasını gariban vatandaş ödemek durumunda bırakıldı. Bu yaşananların vebali diğer dünyada ağır olacak. Bundan yöneticiler kadar oy vererek bu yönetime destek olanlar da sorumludur” şeklinde konuştu.

Garibana oldu

“Kaybolan 128 milyar doların yerine konması için üretilen formüle göre gariban vatandaş daha da ezilecek” diyen Başkan Direk, “Kaybolan paranın 30 milyar doları KDV artışından, 40 milyar doları da iki defa alınan ÖTV’den karşılanacak. Geriye kalan 50 milyar dolar da zamlarla ve ek vergilerle karşılanacak. Bu şekilde ekonomiyi yönetmek için eğitim almaya ya da bakan olmaya gerek yok. Özetle uygulanan ekonomik sistemle para gene gariban vatandaştan çıkmış olacak” ifadelerini kullandı.

Ses çıkaran da yok

Vatandaşların zamlar karşısında kabullenilmiş bir çaresizlik örneği sergilediğini de sözlerine ekleyen Başkan Salim Direk, “Seçimi kaybeden siyasi partiler kendi iç karışıklıkları ile uğraşıyor. Sivil toplum kuruluşları zaten hükümetten korkuya ses çıkaramıyor. Basın kuruluşlarının zaten sesi kısılalı çok oldu. Tüm bunların yanında demokratik hakkını kullanan vatandaş da sosyal medya yasası ile kontrol altına alınmış durumda. Hal böyle olunca kimse çıkıp da ‘kral çıplak’ diyemiyor” diye konuştu.

Formül basit

Ülkenin ekonomik sıkıntıdan kurtulması için israf ve yolsuzluktan kurtulmasının şart olduğunu da dile getiren Gelecek Partisi İlçe Başkanı Direk, “Karasu özelinden bakalım. Buradaki BMC’den devlet ciddi bir zarara uğradı. Yapımı tamamlanamayan ve tamamlanması da mümkün görünmeyen demiryolundan ciddi bir kayıp yaşandı. Organize Sanayi Bölgemizde bile halen şekillenmeyen fabrika arazileri boş duruyor. Türkiye’deki yoksulluğun ana sebebi lüks tutkusu ve yolsuzluk” dedi.