Karasu

Et nasıl muhafaza edilir

Et nasıl muhafaza edilir

Karasu’nun bilinen ve en çok tercih edilen esnaflarından Yazıcılar Kasap’ın işletmecilerinden Ferdi Yazıcı, yaklaşan Kurban Bayramı’nda kurban kesecek vatandaşların kurban etini nasıl muhafaza etmesi gerektiği ile ilgili ve et alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili açıklamada bulundu.

Et bir gün dinlenmeli

Yaklaşan Kurban Bayramı’nda kurban kesecek vatandaşların etini nasıl muhafaza etmesi gerektiği ile ilgili ve et alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili açıklamada bulunan Yazıcılar Kasap’ın işletmecilerinden Ferdi Yazıcı, “Taze et tepsiye serilerek bir gün buzdolabında dinlendirildikten sonra buzlukta muhafaza edilmelidir. Dikkat edilmesi en önemli detay taze et asla poşette tutulmamalıdır. Çünkü hiç açılmadan poşette bekletilen taze et iki gün içerisinde bozulur” şeklinde konuştu.

Ucuz et almayın

Vatandaşların et alırken nelere dikkat etmesiyle ilgili açıklamasına devam eden Yazıcı, “Kıyma yapılacak et mutlaka görülmeli. Kıyma makinesinin arka tarafta olduğu ve sırtını dönerek kıyma çeken kasaplar tercih edilmemeli. Öncelikle vatandaşlarımız ucuz et almasını tavsiye etmiyoruz. Zincir marketlerden et ve tavuk ürünleri alınması taraftarı değiliz. Nedeni ise marketler genellikle şoplu et satarken biz taze ve şoplanmamış et satıyoruz. Ucuz diyerek alıp sağlığınızla oynamayın” ifadelerini kullandı.

Titizliğe dikkat edilmeli

Açıklamasına devam eden Yazıcı, “Et alınacak kasabın öncelikle temiz olup olmadığına, çalışan personellerin eldiven ve bone takıp takmadığına dikkat edilmeli. Çalışan personellerin mutlaka tırnakları kesik olmalı” dedi. Ardından vatandaşlar en çok köfte mi yoksa sucuk mu tercih ediyor? Sorusuna cevap veren Yazıcılar Kasap’ın işletmecilerinden Ferdi Yazıcı, “Vatandaşlarımız genellikle köfte veya köftelik kıyma tercih ediyor.  Sebebi ise vatandaşların kıymayı yemeklerde de kullanıyor olması” diyerek konuşmasını tamamladı.

Yazıcı, “Dikkat edilmesi en önemli detay taze et asla poşette tutulmamalıdır” dedi
Yazıcı, “En çok köfte veya köftelik kıyma tercih ediliyor” dedi