Gündem

Erken toplama randımanı düşürür

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgi verdi. “Hasat olgunluğuna gelmeden toplanan fındık meyvelerinde dıştaki sert meyve kabuklarının renkleri donuk kalır” diye belirten Ersoy, “Erken toplamada iç iyice kabuğu dolduramadığı için buruşuk iç oranı artar ve randıman düşük olur. Meyve kalitesi düşer” dedi.

 

HASAT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Fındık bakımı hakkında bilgilendirmeye devam eden Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Bahçelerde uzun bir bakım döneminden sonra yavaş yavaş beklediğimiz mahsulü hasat etme dönemine giriyoruz. Fındık hasadında nelere dikkat etmeliyiz onlara değinelim. Öncelikle hasada başlamadan önce bahçede genel bir yabancı ot temizliği yapılması gerekir. Hasattan 5-10 gün önce bahçeleri diken ve ot yönünden temizlemeliyiz. Hava sıcaklığının yüksek olduğu hasat dönemlerinde filiz alma yapılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

MEYVE ERKEN BOZULUR

Ersoy, “Fındıklar hasat olgunluğuna geldiğinde zuruflar kızarıp sararır, fındık taneleri zuruf içinde oynamaya başlar, sert meyve kabuğunun tamamına yakını kızarır, içi kendine has sertleşir ve tat alır. Olgun meyveleri taşıyan dallar sallandığından büyük bölümü kendiliğinden dökülür. Hasat olgunluğuna gelmeden daldan zorlamayla koparılan meyvelerde birçok kusur meydana gelmektedir. Hasat olgunluğuna gelmeden toplanan fındık meyvelerinde dıştaki sert meyve kabuklarının renkleri donuk kalır. Erken toplamada iç iyice kabuğu dolduramadığı için buruşuk iç oranı artar ve randıman düşük olur. Meyve kalitesi düşer. Uzun süre muhafaza edilmesi güçleşir ve meyve erken bozulur” dedi.

 

UYGUN OLAN YÖNTEM

Fındığın en iyi hasat edilme şekli silkme yöntemiyle yerden toplama şeklindedir” diyen Ersoy, “Bu şekilde hasatta fındıklar tam hasat olgunluğuna eriştiğinde toplandığından randıman ve kalite iyi olur. Dal ve dalcıklar ile gelecek yılın ürününü oluşturacak tomurcuklar zarar görmemiş olur. Fındık hasadında dikkat edilecek diğer bir konu da fındık çeşitlerinin hepsi aynı anda hasat olumuna gelmemesidir. Bazı çeşitler erken bazıları ise geç olgunlaşmaktadır. Her çeşidi ayrı hasat olumunda geldiğinde toplanması en uygun olan yöntemdir. Ancak bahçeler karışık çeşitlerle kurulu olduğu için bahçedeki hakim çeşidinin hasat olumuna geldiğinde toplanmasını zorunlu kılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

YAPRAK ÖRNEĞİ ALINABİLİR

Açıklamasına devam eden Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Ersoy, “Fındık bahçelerinde gübreleme amacıyla yaprak örneği alınmaya devam edilebilir. Yaprak örnekleri Temmuz ayı ikinci yarısından Ağustos ayı sonuna kadar alınabilir. Ortalama 80-120 adet o yılın taze sürgünlerinden deforme olmamış yapraklar alınabilir.  Fındık teke böceğine karşı mekanik mücadeleye devam edilebilir. Uç sürgün kurumalarının iyice belirginleştiği Temmuz ayı ortalarından yaprak dökümüne kadar olan süre içinde zarara maruz kalmış tüm sürgünler budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.