Duran: İnsan ticareti suçtur

 

Pazartesi günü Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde Sakarya İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Muhtarlar Çalıştay ve İstişare Toplantısı yapıldı. Toplantıda insan ticaretine de değinen Sakarya Göç İdaresi Göç Uzmanı Cengiz Duran, “İnsan ticareti mağduru olabilecek kişilere sosyal destek ve onların her türlü işlemlerini yürüten bir kurumuz. İnsan ticareti bir suçtur ve cezai ağırlığı yüksektir” ifadelerini kullandı.

 

FARKINDALIK EĞİTİMİ

Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde Pazartesi günü Sakarya İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Muhtarlar Çalıştay ve İstişare Toplantısı programı yapıldı. Sakarya İl Göç İdaresi Müdürü Hülya Korkut’un teşekkür konuşmasıyla program başladı. Sakarya Göç İdaresi Göç Uzmanı Cengiz Duran, “Ülkemizde bulunan yabancılara yönelik yürütülen işleyiş ve yabancıların toplumsal hayata uyum sağlaması koşulunda farkındalık eğitimi düzenlemekteyiz. Ülkemize yönelik göç hareketlerinin başında bir yandan artan ekonomik gücümüz ve istikrarımız, yabancılar için bir takım unsurlar oluştururken diğer yandan da siyasi istikrarsızlıklar ülkemize yönelik göçü teşvikin başında gelmektedir” dedi.

CEZASI AĞIR

Göç Uzmanı Cengiz Duran, “Bu toplantının amacı ise muhtarlarımızın mahallelerinde gözlemlediği sorunların belirlenmesi, sosyal bölünme riskinin azalması ve sosyal uyumun kuvvetlendirilmesi için öneri teklifleridir. Ayrıca ilçe ve mahalle düzeyinde durum analizinin yapılmasının kolaylaştırılması için muhtarlarımızın farkındalıklarını arttırmak istiyoruz” dedi. “Yabancılar ve uluslararası koruma kanununa göre ülkemize göç eden yabancılar iki farklı kategoride yer almaktadır” diyen Duran, “İlki düzenli göçmen, ikincisi düzensiz göçmendir. İlimiz 24.09.2019 tarihi itibariyle Geçici Koruma ilk kayıt işlemlerine kapatılmıştır” dedi. İnsan ticaretine de değinen Duran, “İnsan ticareti mağduru olabilecek kişilere sosyal destek ve onların her türlü işlemlerini yürüten bir kurumuz. İnsan ticareti bir suçtur ve cezai ağırlığı yüksektir” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya