Sağlık

Dünya Kalp Günü coşkuyla kutlandı

Dünya Kalp Günü coşkuyla kutlandı

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü, Karasu Belediyesi ve Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda ortaokul öğrencilerine kalp ve damar hastalıklarından korunma yöntemleri ve dengeli beslenme ile ilgili eğitim verildi.

Seminere katılım yoğun oldu

29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü, Karasu Belediyesi ve Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda ortaokul öğrencilerine kalp ve damar hastalıklarından korunma yöntemleri ve dengeli beslenme ile ilgili eğitim verildi. Programa Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Turan Yüzücü, Karasu İlçe Emniyet Müdürü Ali Üzmez, Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Karasu İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Ataç, Karasu İlçe Tarım Müdürü Yutkun Cabak, bazı okul müdürleri ve öğrenciler katılım sağladı.

Amacımız halkımızı bilinçlendirmek

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. 29 Eylül Dünya Kalp Günü programı kapsamında açıklamada bulunan Karasu İlçe Sağlık Müdürü Doktor Yavuz Selim Özdin, “29 Eylül Dünya Kalp Günü programı kapsamında halkımızın bilinçlenmesini sağlamak, bu hususlarda farkındalığı arttırmak ve arttırıcı çalışmalar yürütmek üzere çalışmalarımızı planlıyoruz. Kalp ve damar hastalıkları bulaşıcı olmayan hastalıklar sınıfında en fazla ölüme sebep olan hastalıklardır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı alacağımız bazı tedbirler ile bu oranı düşürmemiz mümkün” ifadelerini kullandı.

Kalbimizi sevelim ve koruyalım

Konuşmasına devam eden Özdin, “Periyodik olarak hekime başvurarak kalp ve damar hastalıklarına karşı tedbirimizi arttırarak, gerekli muayenemizi olarak özellikle kolesterol, kan şekeri ve tansiyon değerlerimizin hekim kontrolünde tarafımıza söylenmesi ve hekimimizin tavsiyeleriyle hayatımızı idame ettirmek çok önemli. Bunun dışında kalp sağlığımız ile ilgili sağlıklı beslenmeniz ve spor yapmanız da gerekli tedbirler arasında yer alırken, fast food yiyeceklerden uzak durmak ve düzenli uyumak bu tedbirlerin en başında yer alıyor. Kalp sağlığımız kendimiz için önemli olduğu kadar sevdiklerimiz içinde çok önemlidir. Bu sebeple Kalp sağlığımıza dikkat edelim, sağlığımızı koruyalım, kalbimizi sevelim” şeklinde konuştu.

Sağlığımız için önemli faktörler

Karasu İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin’in konuşmasının ardından Halk Sağlığı Uzmanı Uzman Doktor Elif Ezirmik halk sağlığı bakış açısıyla kalp ve damar hastalıkları ile ilgili sunum yaptı. Gerçekleşen seminerde, halk sağlığının koruyucu ve önleyici yaklaşımıyla kalp ve damar hastalıklarına neden olan risk faktörleri anlatan Ezirmik, “Kalp sağlığımızın korunması için meyve ve sebze tüketiminin arttırılması, günlük tüketilen tuz ve şeker miktarının azaltılması, beslenmedeki yağ tüketiminin azaltılarak hayvansal kaynaklı yağlar ve margarinler yerine bitkisel kaynaklı sıvı yağların daha çok tercih edilmesi, tüketilen lif miktarının arttırılması kalp sağlığımız için önemli faktörler arasında yer alıyor” dedi.

Ödüller takdim edildi

Konuşmasına devam eden Halk Sağlığı Uzmanı Uzman Doktor Elif Ezirmik, “Haftada en az 2 defa balık tüketilmesi, sağlıklı beslenme tabağı hazırlanması, haftada 5 defa en az 30 dakika fiziksel aktivite yap gibi faktörler kalp sağlığımız için önemlidir” ifadelerini kullandı. Gerçekleşen programın sonunda ortaokul öğrencilerine yönelik “Kalbini dinle kalbini anla” temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Yarışmanın birincisi Sezi Eratik Ortaokulu öğrencisi Nisa Özden’e başarı belgesini ve hediye bisikletini Belediye Başkanı İshak Sarı verdi. İkinci olan Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu öğrencisi Nilay Yen’e hediyesini İlçe Emniyet Müdürü Ali Üzmez, üçüncü olan Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Sevdenur Aygüneş’e hediyesini İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin verdi.

Yarışmanın birincisi Sezi Eratik Ortaokulu öğrencisi Nisa Özden’e başarı belgesini ve hediye bisikletini Belediye Başkanı İshak Sarı verdi.
Üçüncü olan Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Sevdenur Aygüneş’e hediyesini İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin verdi.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Ezirmik halk sağlığı bakış açısıyla kalp ve damar hastalıkları ile ilgili sunum yaptı.
İkinci olan Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu öğrencisi Nilay Yen’e hediyesini İlçe Emniyet Müdürü Ali Üzmez verdi.
Özdin, “Kalp sağlığımıza dikkat edelim, sağlığımızı koruyalım, kalbimizi sevelim” dedi.