Karasu

Düğmeye basıldı

 

Karasu Akkum mevkii kıyı sahilinde meydana gelen erozyonun önlenmesi için düğmeye basıldı. Bölgede yapılan incelemede yeni dalgakıran tahkimatları yapılması planlanıyor.

 

BÖLGEDE İNCELEME YAPILDI

Karasu Akkum lokasyonu ve sahil boyunca daha önce yapılıp bozulan tahkimatlarla ilgili inceleme başlatıldı. Gazetemiz tarafından 29 Eylül 2021 tarihli “Çökmeye az kaldı” manşet haberimizin üzerinden 5 ay sonra bölgeyle ilgili yeni gelişmeler oldu. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ve Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’nın girişimiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Müdürlüğü 13. Bolu Bölge Müdürlüğü Teknik ekipleri ilgili bölgede kapsamlı inceleme yaptı. Başkan Sarı, “Erozyonu önlemek gayesiyle Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 27 adet dalgakıran tahkimatlar kıyı erozyonu için fayda sağlamıştı ancak deformeler başladı” dedi.

 

TALEP 2 YIL ÖNCE YAPILDI

Başkan Sarı, “2 yıl önce DLH genel müdürünü ziyaret ederek hem dalgakıran tahkimatlarının yenilenmesi hem de doğuya doğru eksik olan kısımların tamamlanması konusunda Cumhurbaşkanlığı strateji dairesince yatırıma alınmasını talepte bulunup ilgili evrakları ve görüntüleri sunmuştum” dedi. Kaymakam Ahmet Naci Helvacı ile birlikte 1 yıl önce aynı taleplerini yinelediklerini belirten Sarı, “En son bir hafta önce sahildeki erozyonu hem genel müdüre hem de bölge müdürüne ilettik. Genel müdürlük teknik ekip yolladı ve hep birlikte sahada incelemede bulunduk. Gelen teknik ekip ölçümlerini yaptı ve bu ölçümlerini Ankara’ya raporlamak üzere gitti. Bizim de taleplerimiz karşılık buldu” şeklinde konuştu.