Doğal güzellikler değerlendirilmeli

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu Sakarya Temsilcisi Yusuf Aydın’ı ziyaret eden Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes’in gündeminde Sakarya’nın ve Karasu’nun değerlendirilemeyen doğal güzellikleri yer aldı. Serbes, “Yerel yönetimler küçük bir planlama, yatırım ve tanıtımı ile doğa turizminden büyük kazançlar sağlayabiliriz” dedi.

 

ÇOK BÜYÜK KAYIP

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Türkiye Dağcılık Federasyonu Sakarya Temsilcisi Yusuf Aydın’ı ziyaret etti. Sakarya’nın bulunmaz eşsiz bir doğaya sahip olduğunu belirten Serbes, “Sakarya Nehrimiz kıvrım kıvrım akıyor. Deniz desen, Karadeniz’e kıyımız var. Karasu Yenimahalle’de dünyada bulunmayacak güzellikler yer alıyor. Özellikle yaylalarımız Karadeniz yaylalarını aratmayacak kadar güzel ve büyüleyici yeşillikler ile kaplı. Bu yerler adeta dünyadaki cennet gibi. Bunun kıymetini bilip değerlendirmemiz gerekir. Sakarya’da yaşayıp, yaşlanıp da bunca güzelliklerden bırakın istifade etmeyi, birçoğumuzun haberi bile yok. Bu çok büyük bir kayıp. Önceki dönemde olduğu gibi, Büyükşehir halk turları düzenleyerek bu güzellikleri Sakarya halkı ile buluşturmaya devam etmeli” ifadelerini kullandı.

BU ÇOK ZOR DEĞİL

Karasu’nun İstanbul’a çok yakın olmasının, hafta sonu ve günübirlik turlar için büyük bir avantaj olduğunu dile getiren Serbes, “Doğayı bozmadan kamp yerleri oluşturabiliriz. Ayrıca yaylalarımızda, güvenli doğa yürüyüş parkurları yapabiliriz. Bu yürüyüş yollarının haritasını çıkararak insanların risk almadan, kaybolmadan doğayı keşfetmelerine imkan sağlayabiliriz. Özellikle hafta sonu ve günübirlik doğa yürüyüş turları düzenleyebiliriz. Kısaca yaylalarımız imara açılmadan ve betonlaşmaya fırsat vermeden, alternatif turizmde ön plana çıkabilir. Küçük bir planlama, yatırım ve tanıtım ile bu kolaylıkla sağlanabilir. Bunun da yerel ekonomiye direk, ya da dolaylı şekilde ciddi katkısı olacaktır. Bu çok zor değil, yerel yönetimler olarak biraz gayret göstermeliyiz” dedi.
KARASU DEĞERLENDİRİLMELİ

Acarlar Longozu’nun da alternatif turizmde yeterince değerlendirilemediğinin altını çizen Serbes, “Burası gerçekten büyük bir doğa harikası. Bir gören bir daha görmek istiyor. Sadece Acarlar Longozunda yetişen su menekşesinin güzelliği insanı büyülüyor. Longoz 243 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Sakarya Nehrimiz ise ayrı bir potansiyel sunuyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Porsuk Nehri ve kıyılarını güzel bir şekilde düzenleyerek halkın istifadesine sundu. Aynı şey Sakarya Nehrinde de yapılabilir. Sakarya Nehri ayrıca su sporları ve doğa sporlarına açılabilir. Kısaca Sakaryanın neresine baksan ayrı bir güzellik fışkırıyor. Yaylası, denizi, nehri, gölü ve muhteşem doğası alternatif turizm için bire bir. Hafta sonu ve günübirlik turlar için ideal. Devlet kurumlarımız ve yerel yönetimler öncülüğünde bu potansiyelimizi daha geç olmadan değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Gülcan Elmalı