Karasu

Desteklemeler yatırıldı

 

Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, 2020 yılı yem desteklemelerinin çiftçilerin hesaplarına yatırıldığını belirtti. Civelek, “Karasu’daki üreticilerimiz 3.285 adet hayvanı için 213 bin lira yem desteklemesi aldı” dedi.

 

FİYATLAR DÜŞÜRÜLDÜ

2020 yılı yem desteklemelerinin üreticilerin hesaplarına yatırıldığını belirten Karasu Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Civelek, “İlçemiz üreticileri 3.285 adet hayvanı için 213 bin lira yem desteklemesi aldı. Destekleme rakamları da 22 ay üzeri dişi hayvan başına 65 lira şeklinde ödendi. 20 baş üzeri dişi hayvanı olan üreticilerimiz kararname gereği maalesef bu desteklemeden yararlanamadı. Ulusal Süt Konseyi de 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak süt fiyatını duyurdu. Gıda komitesi yeni yıl için süte 50 kuruş zam yapılmasını uygun görerek tavsiye fiyatını 2,80 lira olarak belirledi. Bakanlığımız fiyatı iyi görmüş olmalı ki yılsonuna kadar 40 kuruş olarak ödeneceği açıklanması üzerine süt desteklemesini 30 kuruşa düşürdü. Fiyat maalesef üreticilerimizin beklentilerinin altında kaldı” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİ ETKİLENDİ

Koronavirüs salgınının tarım üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirten Civelek, “Koronavirüs salgını süreci ve iklim değişikliğinin tarım üzerine olumsuz etkisi oldu. Artan su tüketimi ve kurak geçen tarımı olumsuz etkiledi. Bu olumsuz durumlara karşı evde geçirdiğimiz günlerde gıda tüketimi de ters orantılı olarak arttı. Tüm bunlar gıda üretimi yapan çiftçilerin korunması ve üretimin devamlılığının sağlanması için ekstra çaba gösterilmesi gerektiğini gösteriyor. Önümüzdeki aylarda birçok ülkeyi gıda maddeleri konusunda korumacı politikalar izlerken görebiliriz. Bu da gıda fiyatlarında olumsuz etkiye sebep olabilir. Bu yüzden özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde çiftçilerimize daha fazla destek olmalı ve üretimlerine devam edebilmeleri için daha uygun şartlar oluşturmamız önem arz etmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir