Kocaali

Çöp uygulaması genişletildi

 

Kocaali Belediyesi tarafından ilçenin sahil kesiminde hayata geçirilen ve zaman azman tepkilere neden olan Saatli Çöp Uygulaması ile ilgili ilave kararlar alındı. Projenin kapsamı genişletildi. 17 adet ayrıştırma merkezi kuruldu. Bireysel konutlara kova dağıtılacak.

 

AYRIŞTIRMA MERKEZİ

Kocaali Belediyesi tarafından ilçenin Sahil kesiminde seçilen pilot bölgede 24 Mayıs tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan ve zaman zaman tepkilere neden olan Saatli Çöp Uygulaması ile ilgili ilave adımlar atıldı. Mevcut uygulama devam ederken alınan yeni kararlar ve yapılan çevre düzenleme çalışmalarıyla proje güçlendirildi. Yeni çalışma kapsamında pilot bölge olan Yalı Mahallesi, Yayla Mahallesi, Alandere Mahallesi, Kadıköprü Mahallesi ve Caferiye Mahallesi’nin ilgili bölümlerinde yeni merkezler oluşturuldu. Bu kapsamda bölgenin en büyük caddesi olan Fatih Sultan Mehmet Caddesi üzerinde 10 adet, Kültür Caddesi üzerinde 3 adet, Atatürk Caddesi üzerinde 2 adet, Barbaros Hayrettin Caddesi üzerinde 1 adet ve Caferiye sahil kesiminde 1 adet olmak üzere toplam 17 adet çöp ayrıştırma istasyonu kuruldu. Vatandaşa mağduriyet yaşatmaması açısından belediyeye ait uygun park alanları seçilerek yapılan ayrıştırma merkezlerinin inşası tamamlandı. Vatandaşlar dekoratif özelliği bulunan ve görüntü kirliliği yaratmayan merkezlerden günün her saati yararlanabiliyor. Evsel atık dışındaki çöplerini ayrıştırma merkezlerinde bulunan konteynerlere atabiliyor. Aynı zamanda toplam 42 adet siteye de uygun alanlarda kendilerine ait ayrıştırma merkezi oluşturmaları konusunda bilgilendirme yapıldı. Sitelerin merkez inşaatları ise sürüyor.

 

HANELERE KOVA

Proje başladığı günden itibaren en büyük gündem haline gelen evsel atıklar konusunda da ilave kararlar alındı. Bu kapsamda herhangi bir siteye dahil olmayan bireysel konut, yalı, villa ve dairelere çöp kovaları verilecek. Konu ile ilgili açıklamasını aldığımız Kocaali Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şanlı bireysel konutlara kova verileceğini söyledi. Şanlı “İlçemiz sahilinde hayata geçirdiğimiz çöp uygulaması ile ilgili yeni kararlar alıp ivedilikle uygulamaya geçtik. Bu kasamda 17 adet ayrıştırma merkezi inşa ettik. Vatandaşlarımız günün her saati buraları kullanarak kağıt metal karton plastik gibi evsel olmayan atıklarını ayrıştırarak bırakabiliyor. Ayrıca site yönetimlerimizde de bildirimde bulunduk onların da bir kısmı kendi ayrıştırma merkezlerini kurdu diğerleri de şu anda inşa ediyor. Bireysel konutlarımız için de yeni bir adım atıyoruz. Bu kapsamda her konut için bir adet tek tip standart çöp kovası belediyemiz tarafından temin ediliyor. Üzerlerine bilgilendirme etiketleri de yapıştırılarak her konuta bir adet olmak üzere dağıtılacak. Vatandaşlarımız bunların ücretlerini istedikleri şekilde ödeyecek. Toplu alım olduğu için maliyet piyasanın altında olacak. Vatandaşlarımız evsel atık için verdiğimiz kovaları kullanıp ilgili saatlerde kapısının önüne bırakacak. Büyük kamyonlarımız ayrıştırma merkezlerini toplarken küçük araçlarımız ve çöp taksilerimiz vatandaşlarımızın kapı önüne bıraktığı evsel atıkları toplayacak. Ayrıca bölgeye özel çöp taksi aracı planlıyoruz. Her aracın kendine ait bölgesi olacak ve bu araçlar düzenli olarak kendi bölgelerinde kontrol ve toplama görevi yürütecek” dedi.

 

İSTİŞARE EDİYORUZ

Projenin sağlık, çevre ve ekonomik açıdan katkılarının olduğunu ancak çok tepki aldığını belirten Başkan Yardımcısı Mehmet Şanlı “Biz bu çalışmayı birçok örnek ilçe ile istişare ederek hayata geçirdik. Sağlık açısından, çevre açısından ve ekonomik açıdan birçok faydası var. Elbette bir takım sıkıtılar olabilirdi ve tepkiler de aldı. Ama önemli olan bir yerden başlayıp projeyi geliştirebilmek. Biz şu an bunu yapıyoruz. Saatli olarak başladık, ayrıştırma merkezi ve konutlara özel kova aşamasına geçtik. Çöp taksi uygulamasıyla da destekliyoruz, projeyi büyütüyoruz. Vatandaşımızın ve ilçemizin temizliği, güzelliği için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Buraya kadar olan kısımda hem kurumsal hem de bireysel olarak çok büyük tepkiler geldi. Kimi zaman bunlar şahsi kararımmış gibi lanse edildi. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Birim bana bağlı ama çevre koruma kontrol müdürlüğümüz var, fen işleri müdürlüğümüz var çevre komisyonumuz var, çok büyük bir ekip bunun için canla başla çalışıyor. Ve bu kararlar komisyonumuzun bölge muhtarlarıyla, esnafıyla vatandaşıyla istişare ederek aldıkları kararlar bizde onaylayıp uygulamaya geçiriyoruz. Şu an için çok kısa zamanda çok büyük mesafe aldık. Yeni uygulamaların vatandaş tarafından takdir edildiğini görmek de çok güzel. Bölge sakinlerimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.