Karasu

Çatalbaş: Fındık yerde kalabilir

Çatalbaş: Fındık yerde kalabilir

Son yıllarda okul açılma tarihlerinin geriye çekildiğini bunun da işçi eksikliğini beraberinde getirdiğini söyleyen Çatalbaş Kardeşler Fındık İşletmecisi Mehmet Çatalbaş, “İşçiler gidince fındık yerde kalıyor. Hem üretici hem de ülke bu işten zararlı çıkıyor” dedi.

4 Eylül’de zil çalacak

Geçmiş yıllarda okulların eylül ayının üçüncü haftasında başladığını söyleyen Çatalbaş Kardeşler Fındık İşletmecisi Mehmet Çatalbaş, “Bu süre zaman içinde eylülün ikinci haftasın çekildi. Şimdi ilkokula başlayacak çocuklar ayın dördünde okulda olacak. Yüksek kesimlerin büyük bölümünde fındığa başlanmadı. İşçiler giderse fındık ya yerde kalır ya da üretici günlerce toplama ve kurutma çilesi çeker” ifadelerini kullandı.

Ciddi zarar

Fındık üreticilerinin aylarca emek ettiğini ve sonunda ürününü olgunlaştırmayı başardığını ifade eden Çatalbaş, “Üretici fındığının kaliteli ve sağlıklı şekilde toplanmasını sağlamak için gayret ediyor. Bu arada okullar erken açıldığı için ya çiftçiler bahçede kalamıyor ya da Doğu’dan gelen mevsimlik işçiler çocuklarının eğitiminin aksayacağından endişe ederek geriye dönüyor. Bu da ciddi bir kayba neden oluyor” dedi.

Kimsemiz mi yok

Okulların erken açılmasını alternatifi olarak geç kapanmasının sağlanabileceğini de sözlerine ekleyen Çatalbaş, “Anladığımız kadarıyla turizmciler sezonun erken açılması için okulların erken kapanması için lobi yapıyor. Ama çiftçiler, mahsullerinin tarlada kalmaması için güç gösteremiyor. Bu seneden tezi yok bu konuda adım atılmalı. Yakın yıllarda yaşanan işçi sıkıntısı sona erdirilmeli” şeklinde konuştu.