Karasu

Büyük ithamlar

 

Döneminde Lunapark yerini tahsis eden Karasu Belediyesi eski Başkanı Sedat Büyük, geçtiğimiz hafta yıkımı yapılan Lunapark Tesisi’nin toplumda tepkilere neden olduğunu ileri sürerek bu tesisin Karasu’ya kazandırılması noktasında emeği olduğunu belirtti. Büyük, Lunapark’ın yanı sıra saha içinde ve çevresinde 50 civarında işyerinin de yıkılmasıyla birlikte yüzlerce vatandaş mağdur edildi ve umutları yıkıldı” dedi.

 

VİCDANINIZ SIZLAMADI MI

Büyük, “Bazı hizmetler noktasında takdir ettiğim biri olarak Karasu’nun simgesi haline gelen Lunapark Tesisi’nin yıktırılması beni derinden üzmüştür. 50 civarında iş yerinin sahiplerinden habersiz yıkılarak içlerindeki malzemelerin zarar görmesi ayrı bir dramdır. Bunun bedelini kim ödeyecek? Hiç mi vicdanınız sızlamadı? Yaptırdığın yıkımdan beklentin ne, kimlere peşkeş çekeceksin? Bu cesareti sana Kaymakam amcan mı verdi, yoksa Vali amcan mı? Belediye başkanlığı yapmak herkesin harcı değil, hele senin hiç değil. İdarecilik yetenek ister, anlayış ister. Ben yaparım, işime bakarım anlayışı ile toplumsal barışı sağlayamazsın. Toplumsal huzur olmadan da başarıya ulaşamazsın. Bu güne kadar hangi başkan iki korumayla gezdi? Nedir bu korkun?” dedi.

 

SABAHA KARŞI YIKIM

Benim dönemimde yeraltı çarşısının olduğu yer sanayi çarşısı olarak benden önceki başkan zamanında istimlak edilmişti” diyen Büyük,  “Buranın tahliyesinin yapılması için 5 yıllık yasal süreye 20 gün kala 2 tane zabıta ile yıkım yaptık. Ayrıca Plajın Doğu ve Batı Karadeniz Caddesi girişinde sağlı sollu 115 tane işyeri, baraka yıktık. Kimseden yardım almadık. Ne de gecenin üçünde yıkım yaptık. Yıkım 1 ay sürdü, bir tek olay olmadı. Sen ise bu yıkımdan korktun kendin yıkamadın. Devletin valisinden, kaymakamından, emniyetinden, jandarmasından yardım aldınsa neden bu operasyonu sabaha karşı yaptırdın? Gündüz yaptırmaya cesaret edemedin mi? Bu yıkımdan birçok kişi maddi zarar gördü. Senin belediyecilik anlayışının toplumda yeri yok” sözlerini kullandı.

 

BORÇLARI ERTELEYİP, NE VARSA SATTIN

Eski Başkan Büyük, “10 günlük belediye başkanlığında 80 kişiyi işten atarak ekmeğinden ettin. Onların yerine yandaşlarını aldın. Yazık günah değil mi bu insanlara? Bazı araçlar noksanlıkları nedeniyle trafikten men edilir. Senin bu kafayla trafiğe çıkman bile sakıncalıdır. Deniz kıyısında kıyı kenar kanununu hiç takmadın, vatandaşın arsalarına yasal olmayan duvarları yaptın, 1 kuruş bedel ödemedin. Belediyede olan hırsızlık olaylarını nasıl ört pas ettin. Senden önce İller Bankası’ndan borç para alan başkanlar taksitlerini her ay öderken, sen geldin hepsini ertelettin. Sattığın belediye yerlerini çapa yapıp da sen mi kazandırdın ve sattın? Bundan önce böyle satan başkan var mıydı? Satılacak imarı olmayan yerlere imar planı yaptın, istediğin şekilde sattın” dedi.

 

SAHİLİMİZDE 10 KİŞİLİK TUVALET YOK

Sahilde Küçükboğaz Gölü ve Yenimahalle arasındaki 8 km yolun güney tarafında 500 metrekare boş yer var mı? Yok” diyerek açıklamasına devam eden Büyük, “Karasu’muzda yaz mevsimi en fazla 3 ay sürer, bunun bir buçuk ayı denizin dalgalanması sebebiyle vatandaş 3 gün denize girer 3 gün giremez. Karadeniz kışın yapmadığı dalgayı ve rüzgarı yazın yapar, çatıların uçtuğu bile oldu. Bu 8 km’lik güzergah üzerinde gerek devletin gerekse belediyenin gerekse halkın Akdeniz’de Ege’de 6-7-8 ay yaz sezonu var. Buralarda bin kişilik oteller, gazinolar, kumarhaneler, yat limanları, otoparklar, WC’ler, yapılmış. Gelen yerli-yabancı turistler bu tesislerden faydalanıyor. Karasu sahilinde 10 kişilik bir tuvalet var mı?” ifadelerini kullandı.

 

BU KAFAYLA KAZANAMAZSIN

Karasu Belediyesi eski Başkanı Sedat Büyük, “En önemlisi dünya devletlerinde en büyük gelir kaynağı sanayi üretimi ve turizmdir. Sahilde kirlilik had safhada. Sahilin içinde liman yüzünden kışın gelin bakın gemilerden atılan domates, patates, konserve kutuları gibi pislikler var. Buraya turist gelecek döviz bırakacak. Zaten sahilin güneyinde yapılaşma bitmiş, yerli turistler evlerini yapmış, İstanbul, Ankara ve diğer illerden gelen yerli turistler bütün sebze meyvesini alıp geliyor, bir de Karasu çok pahalı bir yer diye reklamımızı yapıyor. Sen Karasu’yu atlas halısı ile kaplasan, üstünü branda ile örtsen gelecek seçimi bu kafayla kazanamazsın. Kendine güveniyorsan ister ilçemizde ister il televizyon kanallarına çıkalım. Nasıl kirli çamaşırlarını ortaya çıkardığımı göreceksin” diyerek açıklamasını sonlandırdı.