Karasu

Bu sene palamut yok

Bu sene palamut yok

Balıkçılar 1 Eylül itibariyle vira bismillah diyerek balık sezonuna başlayacak. 15 Nisan’da başlayan av yasağı 31 Ağustos perşembe günü son bulmasıyla birlikte Karadeniz’e açılacak balıkçılar lüfer ve çinekopun bol olacağını fakat palamutun henüz kedini göstermediğini belirtti.

Lüfer ve çinekop bol

15 Nisan’da başlayan av yasağı 31 Ağustos perşembe günü son bulmasıyla birlikte balıkçılar 1 Eylül itibariyle vira bismillah diyerek balık sezonuna başlayacak. Açılacak sezon öncesi hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Karasu Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Atilla Bıçakçı, “Hazırlıklarımızı tamamladık. Sezonun açılmasını bekliyoruz. Bu sene lüfer ve çinekopta bolluk yaşanacak. Fakat palamut henüz kendini göstermedi bu yüzden vatandaşlarımız bu sene palamuttan mahrum kalabilir” ifadelerini kullandı.

Deniz bize hazır değil

Konuşmasına devam eden Başkan Bıçakçı, “Biz denize çıkmaya hazırız fakat deniz bize hazır görünmüyor. Ağustos ayında yaşanan hava muhalefeti, Doğu Karadeniz bölgesinde bolluğunu gördüğümüz lüfer ve çinekop avını olumsuz etkileyebilir. İlerleyen zamanlarda ne olacağını bilemiyoruz, balık durduğu yerde durmuyor fakat palamut bu sene vatandaşın yüzünü güldürmeyecek gibi duruyor” dedi. Ardından Artan mazot fiyatının balıkçıları etkilediğini belirten Bıçakçı, “Bu sene artan mazot fiyatı da belimizi bükmüş durumda” şeklinde konuştu.

 

1 Eylül itibariyle Karadeniz’e açılacak Karasulu balıkçılar hazırlıklarını tamamladı.