EğitimGündemKarasuKocaaliSağlıkSakarya

Bu okulda veliler öğrenci

Bu okulda veliler öğrenci

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile ilke imza attı. Karasu’da ilk olma özelliğini taşıyan ebeveyn okulu Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu’nda açıldı.

 

Ebeveyn okulu

Şehit Ferhat Sözer Ortaokulunda “Ebeveyn Okulu” açılışı yapıldı. Açılışa İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin, eğitim verecek olan gönüllü uzmanlar ile veliler katıldı. Açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, bilgilendirme konuşmasını ise İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin yaptı. Konuşmacılar Bu projeye katıldıkları için kursiyer velilere, tüm planlamaları yaparak projenin yürütülmesini sağlayan gönüllü doktor, uzmanlara teşekkür etti.

Projenin hedefi

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan “Velilerimize akran zorbalığı üzerinde etkili olabilecek konular hakkında interaktif eğitimler verilerek, bilgi düzeyi ve farkındalığının arttırılmasını amaçlıyoruz” diyerek projenin hedeflerini sıraladı. Turhan, “Proje ile etkili iletişim yöntemleri, sağlıklı beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite, hijyen, uyku problemleri, Şiddet tanımı, türleri, şiddete bakış açısı, akran ilişkileri, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı konularında bilgilendirilerek farkındalık düzeylerinin artırılması hedefleniyor” dedi.

4 hafta sürecek

Yaklaşık 20 velinin eğitim alacağı ebeveyn okulunun dört hafta boyunca devam edeceğini ve alanında uzman isimlerin velilere bilgi aktarımı yapacağını söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Turhan, çarşamba ve perşembe günleri saat 14.00-15.15 arasında iki oturum toplam olmak üzere toplam 8 oturum şeklinde planlandığını açıkladı. Turhan, “Yaklaşık 20 okul velisinin katılım sağladığı programda10’ar veliden oluşan 2 gurup şeklinde olacak” diyerek projeye önemli bir destek sağlayan İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Paydaşlar

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün önderlik ettiği projenin paydaşlarının Karasu Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu olan Ebeveyn Okulu’nda Uzman Doktor Elif Ezirmik, Sosyal Çalışmacı Miraçnur Altınok, Psikolog Rumeysa Kaya, Ebe Yeliz Ateş Mazlum ve Hemşire Halime Saraç eğitim verecek.

Örnek proje

İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin “Ergenlerle yani genç yetişkinlerle ilgili neler yapılabilir konusu üstüne düşünüldü. Sizlere bu programda vermek istediğimiz ergenlerin yani genç yetişkinlerin gelişim aşamaları bu aşamalarda iletişim nasıl kurulabilir, etkili rol model nasıl olunabilir,  çocuklarımızla bağı nasıl kurabiliriz, okul başarılarına hayat başarılarına nasıl etki edebiliriz, şiddet, şiddetin tanımı, akranlarına karşı zorbalık akranlarına karşı olan zorbalığın tanımı, bununla nasıl başa çıkmak gerekir gibi konulara aydınlatmak amaçlayan örnek bir proje niteliğinde” dedi.

Yüz yüze eğitim

Eğitimlerin çok önemli bir misyonu olduğunu da sözlerine ekleyen Yavuz Selim Özdin, “Yüz yüze yapılan eğitimlere katılmanızı kaçırmamanızı rica ediyorum” dedi. Özdin “Bu önemli projede bize paydaş oldukları için projeyi açtığımızda her türlü desteklerini vereceklerini söyledikleri için, paydaş kurumumuz olan ilçe milli eğitim müdürlüğüne, okul müdürü ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu projenin başlamasında emeği geçen  başta Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Elif Hanım ve diğer çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum ve bu projeyi bütün okullarda uygulayabilmeyi temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Eğitim alacak gruplar çekilen kura ile belirlendi.