Kocaali

Bizim çocuklar işe başladı

SUBÜ Denizcilik MYO Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı’nın ilk mezunları, 11 aylık sürede yüzde 33,3’lük oranla kamu ve özel sektör kuruluşlarında istihdam edildi.

Yüksek istihdam

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Denizcilik Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı kısa süre içerisinde yüksek istihdam düzeyine ulaştı. Programın geçen yıl ilk mezunlarını verdiğini belirten Denizcilik MYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, mezunların belediye itfaiyeleri ve AFAD gibi kamu kurumları ile İstanbul Havalimanı yangın söndürme birimi ve bazı özel sektör kuruluşlarında istihdam edildiği bilgisini paylaştı. Akkaş, 11 aylık sürede yüzde 33,3’lük oranla kamu ve özel sektör kuruluşlarında istihdam edildiğini söyledi.

Arama kurtarma

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı’nın bağlı olduğu Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü’nün Başkanı Öğretim Görevlisi Altuğ Yenginar ise, “İlk olarak 33 öğrencimizi mezun ettik. Bu öğrencilerimizin 11 tanesi istihdam edildi. 11 ay gibi kısa bir sürede yüzde 33,3 gibi yüksek bir istihdam oranına ulaştık. Hâlihazırda itfaiye personeline her zaman ihtiyaç duyuluyor. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremleri bunların yanı sıra arama kurtarma personellerinin önemini de bir kez daha gösterdi. Dolayısıyla hem itfaiyeci hem de sivil savunma eğitimleri kapsamında arama kurtarma personelleri yetiştiren Denizcilik MYO’muzda gelecekte AFAD bünyesinde profesyonel arama kurtarma personeli olarak görev yapmak isteyen öğrencileri de bekliyoruz” diye konuştu.