Karasu

Bilgilendirme toplantısı gerçekleşti

Bilgilendirme toplantısı gerçekleşti

Sezi Eratik Ortaokulu Rehberlik Servisi tarafından Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Lisesi Konferans Salonu’nda 8. sınıf öğrencilerinin velilerine yönelik Liselere Giriş Sınavı hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Ayrıntılı sunum yapıldı

Şehit İbrahim Abanoz Lisesi Konferans Salonu’nda Sezi Eratik Ortaokulu Rehberlik Servisi 8. sınıf öğrencilerinin velilerine yönelik Liselere Giriş Sınavı hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Sezi Eratik Ortaokulu Rehberlik Öğretmeni Züleyha Ekici öğrencilerin liselere yerleştirilme süreci ile ilgili ayrıntılı bir sunum yaparak Sakarya’da ve Karasu’da sınavla öğrenci alan okullar ve bu okulların taban puanları ile sınavsız öğrenci alan okullara yerleştirme usul ve esasları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Avantajlar anlatıldı

Sezi Eratik Ortaokulu tarafından düzenlenen toplantıya katılım sağlayan Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Nilüfer Yeke, Karasu’da faaliyette bulunan Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Bu okullardaki mevcut bölümler hakkında ve öğrencilere sağladığı faydalı eğitimler ve avantajlar konusunda açıklamalarda bulundu. Gerçekleşen toplantıya yoğun bir katılım sağlayan veliler çalışmalardan memnun kaldıklarını belirttiler.

Mevcut bölümler

Ayrıca gerçekleşen toplantıya katılım sağlayan Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretmenlerinden İlknur Şağban ile Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü Öğretmenlerinden Fatma Pınarbaşı kendi bölümleri ve okuldaki diğer bölümlerle ilgili açıklamalarda bulunarak öğrencilere sağladığı avantajlar konusunda bilgilendirme yaptılar. Toplantının sonunda açıklamada bulunan veliler emek veren herkese teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

Doğru yönlendirilme önemli

Toplantı sonunda açıklamada bulunan Sezi Eratik Ortaokulu Müdürü Erol Cantürk, “Öğrencilerimizin doğru şekilde yönlendirilmesini çok önemsiyoruz. Bu süreçte hem okullara hem de öğrencilerimizin velilerine büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu sorumluluğun bir gereği olarak bu toplantıyı organize ettik. Toplantıya katılım sağlayarak okulları hakkında velilerimizi aydınlatan ve onlara önemli bir yol haritası çizen değerli Okul Müdürü arkadaşım Bülent Bey’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Veliler unutmamalı

Konuşmasına devam eden Cantürk, “Okullarının tanıtımını yapmak üzere toplantıya iştirak eden Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenlerine, Okul Rehber Öğretmenimiz ve Sınıf Rehber Öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Velilerimiz şunu unutmamalı ki çocuğumuzun herhangi bir liseye yerleşmesi için mutlaka LGS Sınavına girmesi gerekmiyor. Sınavla öğrenci alacak okullara gitmek isteyen öğrencilerimiz zaten daha önceden bu tercihini yapmış ve sistemli bir şekilde LGS’ye hazırlanmış bulunmaktadır” dedi.

Baskı yapılmamalı

LGS sınavına herhangi bir hazırlığı olmayan öğrencilere sınava girmesi konusunda baskı yapılıp, psikolojilerini olumsuz etkilenmeye gerek olmadığını belirten Cantürk, “Tercih dönemi geldiğinde sınava giren öğrencilerle birlikte, sınava girmeyen öğrenciler de okul tercihlerini yapacaklar ve Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından önceden belirlenen kıstaslara göre yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir. Bu süreçte okul rehberlik servisi ve okul idaresi gerekli her türlü yardım ve desteği sunacaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Sezi Eratik Ortaokulu LGS ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.