Karasu

Balıkçılık bakanlığı kurulmalı

 

Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Türkiye’de balıkçılık sektörünün tek bir otorite tarafından yönetilmesi için Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı kurulması gerektiğini belirterek Hopa’dan yola çıktı ve Karasu Limanı’na kadar tüm limanları ziyaret etti. Karasulu balıkçıları dinleyen Karadeniz, tüm sorunların meclise taşınacağını ifade etti.

 

SORUNLAR RAPOR EDİLECEK

Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’in önderliğinde denizlerin ve deniz emekçilerinin sorunlarını dinlemek ve rapor haline getirmek amacıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesi ile 1 Temmuz’da Samsun’dan yola çıkan CHP gemisi, Karasu’ya yanaşamadı. Karasu’da liman olmadığı için karadan gelmek zorunda kalan CHP’li Karadeniz, “Güvenli Liman CHP” sloganı ile Karasulu balıkçıların sorunlarını dinledi. Karasu Yenimahalle’de balıkçılar tarafından karşılanan Karasu CHP yönetimi ve Karadeniz, Türkiye’de denizcilik sektörünü ayağa kaldırmak için Hopa’dan Samandağ’a kadar 28 ilin limanını gezeceklerini ve balıkçıların sorunlarını rapor edeceklerini belirtti.

TÜRKİYE’NİN ORTAK SORUNU

Türkiye’de Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın artık bir gereksinim olduğunu ifade eden Karadeniz, “Balıkçılarımız dinlenmiyor. Bu sebepten dolayı dertleri günden güne artıyor. Türkiye’nin her yerinde balıkçılarımız çok dertli, balıkçılarımızı dinleyen, dokunan olmamış. Balıkçılarımız kendi imkanları ile problemlerinin görülmesi için çok çaba sarf etmişler. Artık Türkiye’de balıkçılık neredeyse bitmek üzere. Balıkçılığımızı sürdürülebilir hale getirmek istiyorsak şimdiden önlemlerimizi almak zorundayız, balıkçılarımıza destek olmak zorundayız. Gittiğimiz her yerde varsa üniversite, tarım il müdürlükleri, liman başkanlıkları, fabrikalar ile balıkçımıza muhakkak uğruyoruz” ifadelerini kullandı.

BALIKÇILAR GÖRÜŞÜNÜ BİLDİRİYOR

Karadeniz, “Balıkçılarımızın problemlerini rapor etmek için yaptığımız çalışma ortak bir projeye dönüştü. Herkes görüşünü bildiriyor. 55 günlük bir proje sonunda balıkçılarımızın sorunlarını Samandağ’da büyük bir rapora dönüştüreceğiz. 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde en büyük hedefimiz Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın kurulması. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da bununla ilgili her yerde açıklama yapıyor. Ülkemizde bütün balıkçıların yıllardan beri ortak isteği, bu ülkede Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın kurulması, denizlerimize sahip çıkılması. İnşallah bunu başaracağız. Yakın bir tarihte bunun nasıl ses getirdiğini bütün memleketimiz görecek” dedi.

BALIKÇILAR BARINAK İSTİYOR

Karasulu balıkçıların en önemli sorununun balıkçı barınağı olduğunu belirten Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı, “Karadeniz sahili boyunca 3-5 tane bile olsa teknenin girebileceği bir barınak vardır. Karasu’da balıkçı barınağı yok. En ufak bir esintide bile Karadeniz’e çıkamıyoruz. İki yanımız yer alan Şile ve Akçakoca’da denize çıkılırken biz neden mahsur kalıyoruz. Karasulu balıkçılarımız barınak olmamasından dolayı çok zorlu süreçlerden geçiyor. Artık balıkçılarımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Bu sebepten dolayı yetkililerimize sesleniyoruz. Bizlerin sesi olmak için balıkçılarımızı ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve CHP Karasu yönetimine teşekkür ederiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

YASAK OLAN AĞ SATILMAMALI

Karasu Limanı’nın ilk olarak balıkçı barınağı olarak başlandığını fakat bugün acil durumlar dışında limana giremediklerini ve balıkçı barınaklarının ellerinden alındığını belirten Karasulu balıkçılardan Ali Osman Karaman, “Karasulu balıkçılarının barınak sorununun Ankara’ya iletilmesini istiyoruz. Karasulu balıkçılar, barınak konusunda mağdur” dedi. Yasak olan misine ağının satılmasının da yasak olması gerektiğini belirten Karaman, “Madem misina ağı yasak, neden mağazalarda satılıyor? Madem satılıyor, neden kullanımı yasak. İki üç kilo balık tutuyoruz, 5 bin lira ceza yiyoruz. Misina ağını üreten masonlar Türkiye’ye satarak para kazanıyor, cezasını balıkçı yiyor. Yasaksa ülkeye getirtmeyin” dedi. Gülcan Elmalı