Karasu

Azot noksanlığı fındığa zarar verir

 

“Üreticiler arasında yazlık gübre olarak adlandırılan azot bitkilerin temel ihtiyaç duyduğu besin maddelerindendir” diyen Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Azot noksanlığında fındıkta, dal gelişimi zayıflar, sürgünlerin büyümesi gecikir, sürgünler ince ve kısa olur” uyarısında bulundu.  

 

İHTİYAÇ DUYDUĞU BESİN

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgilendirme yapmaya devam ediyor. Ersoy, “Azotlu gübre uygulaması yapılabilir. Üreticiler arasında yazlık gübre olarak adlandırılan azot, bitkilerin temel ihtiyaç duyduğu besin maddelerindendir. Azot noksanlığında fındıkta, dal gelişimi zayıflar, sürgünlerin büyümesi gecikir, sürgünler ince ve kısa olur. Noksanlık belirtileri önce yaşlı yapraklarda görülür. Sürgün, dal ve ocaktaki yapraklarda homojen bir sararma görülür. Yaşlı yapraklar vaktinden önce dökülür. Meyve züyufları kısa kalır. Üreticiler tarafından bilinen azotlu gübrelerin başında 26’lık (kalsiyum amonyum nitrat), 21’lik (amonyum sülfat) ve üre gübresi gelmektedir” ifadelerini kullandı.

 

GÜBRE SEÇİMİNDE TOPRAK ÖNEMLİ

Azotlu gübre seçiminden önce toprak Ph’sının bilinmesi gerekir” diye belirten Ersoy, “Toprak Ph’ı düşük ise, yani toprak asit karakterli ise kalsiyum amonyum nitrat gübresi tercih edilmelidir. Toprak Ph’ı yüksek ve toprak alkali karakterli ise amonyum sülfat gibi kükürt içerikli gübreler tercih edilmelidir. Azot hareketli bir besin maddesi olması ve uçuculuğu fazla olması nedeniyle yıl içerisinde uygulanacak toplam gübre miktarı en az ikiye bölünerek uygulama yapılmalıdır. Uygulanacak azotlu gübrenin birincisi, Mart ayı ilk haftasında yapılmalıdır. Bu dönemde uygulanan Azotlu gübre sürgün sayısının çok olması ve oluşacak sürgünlerin uzun olmasına yardımcı olur. İkinci azotlu gübre uygulaması Mayıs ayı ikinci yarıdan sonra (Mayıs ayı 15-20’sinden sonra) uygulanmalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

 

GÜBRE MİKTARINI İKİYE BÖLÜN

Ersoy, “İkinci uygulanan gübre ile meyvelerin büyümesi, gelişmesi ve olgunlaşması sağlanır. Uygulama imkanı var ise Nisan ayı içinde üçüncü bir azotlu gübre uygulaması da yararlı olacaktır. Birinci azotlu gübre ile uzun ve çok sürgün, ikinci gübre ile kaliteli meyve hedeflenmektedir. Fındık çiftçisi ise genelde azotlu gübreyi, Nisan ayında tek seferde uygulamaktadır. Bu da ne sürgüne ne de meyveye yarar sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken yıl içinde uygulanacak Azotlu gübre miktarını ikiye bölmektir. Yapılan araştırmalar sonucunda sadece azotlu gübre ikiye bölünerek uygulandığında fındıkta yüzde 10 verim artışı sağlandığı görülür” ifadelerini kullandı.

 

FINDIKTA KOMPOZE GÜBRE

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Azotlu gübreler ocakların her tarafına, dal izdüşümüne, 30-40 cm’lik banda, 3-5 cm derinliğine toprağa karıştırılarak uygulanmalıdır. Fındıkta Mart ayı ilk haftasında, fındıkta kompoze gübre uygulaması yapılabilir. Kompoze gübre uygulanacak ise azotlu gübrenin birinci uygulaması yapılmamalıdır” dedi. Ersoy, “Bordo bulamacı uygulaması yapılacak ise gözlerin uyanıp, uyanmaması kontrol edilmelidir. Gözler uyanmış ise bordo bulamacı kullanılmamalıdır. Kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir” diyerek açıklamasına son verdi.