Karasu

Azot gübre ikiye bölünmeli

 

 

Fındık bakımı hakkında bilgi veren Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Mart ayı başında başlanılan azotlu gübre uygulamasına bir süre daha devam edilebilir. Azot hareketli bir besin maddesi olması ve uçuculuğu fazla olması nedeniyle yıl içerisinde uygulanacak toplam gübre miktarı en az ikiye bölünmelidir” dedi.

 

HAREKETLİ VE UÇUCU

Karasu Ziraat Odası Ziraat Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındık bakımı hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Azot hareketli bir besin maddesi olması ve uçuculuğu fazla olması nedeniyle yıl içerisinde uygulanacak toplam gübre miktarı en az ikiye bölünerek uygulama yapılmalıdır. Uygulanacak azotlu gübrenin birincisi, Mart ayı başında, ikincisi Mayıs ayı ikinci yarından sonra uygulanmalıdır. Fındıkta Şubat ayı sonu Mart ayı başında uygulamaya başlanılan, fındıkta kompoze gübre uygulaması yapılabilir. Kompoze gübre uygulanacak ise azotlu gübrenin birinci uygulaması yapılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

GÖZLERE DİKKAT

Bordo bulamacı uygulaması yapılacak ise gözlerin uyanıp, uyanmaması kontrol edilmelidir” diyen Ziraat Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Gözler uyanmış ise bordo bulamacı kullanılmamalıdır. Kök ve dip sürgün temizliğine devam edilebilir. Filiz alma ve kökten dal kesimleri yapılabilir. Sonbahar döneminde kesilen dallar bahçe içerisinden çıkarılarak bahçe temizliği yapılabilir. Fındık yaprak deleni zararlısına karşı kimyasal mücadele hazırlığı yapılabilir. Fındık yaprak deleni kışı korunaklı yerlerde ve toprakta ergin halde geçirir” açıklamasında bulundu.

 

GELİŞME BOZUKLUĞU

Ersoy, “İlkbaharda tomurcukların patlama döneminde Mart ayından itibaren güneşli ve sıcak günlerde fındık tomurcukları ve yaprakları üzerinde beslenirler. Larvalar yaprak dokusu içinde beslenerek galeriler meydana getirirler. İlkbaharda yaprak alt yüzünde beslenen erginler genç yapraklarda çok sayıda küçük delikler açarlar. Yaprak büyüdükçe bu delikler de genişler. Ayrıca erginler yumurtalarını damarlar içine koyduğundan, damarlarda kırılmalara ve gelişme bozukluklarına neden olurlar. Yaprak ve tomurcuklarda ortalama yüzde yirmi oranında zarar yaparlar” dedi.

 

ÖN SAYIM YAPILMALI

Zarara uğrayan bahçeler kahverengi bir görünüş arz eder” Ersoy, “Zararlı, bulaşık olduğu bahçelerde önemli zararlara sebep olur. Sadece dar alanlarda salgın yaptığından zararı önemli değildir. İlçemizde ekonomik zarar eşiğinin üzerinde zararı bulunmamaktadır. Kimyasal mücadeleye başlamadan önce, ilaçlamayı gerektirecek yoğunlukta zararlı bulunup bulunmadığını tespit etmek için bir ön sayım yapılmalıdır. Bu amaçla 10’da büyüklükteki bahçelerden 10’ar ocak, beyaz bir örtü üzerine silkelenir ocak başına 5 ergin görülürse, bahçelerde kimyasal mücadele uygulanır. İlaçlamalara Mart sonlarında başlanmalıdır” diye söyledi.