Karasu

Ayar: Hayvanlara zararı yok

 

Karasu Ayar Veteriner sahibi Veteriner Hekim Hamza Ayar, kedi ve köpek sahibi olan vatandaşların 2022 yılı sonuna kadar kedi ve köpeklerine mikroçip enjekte etmelerinin zorunlu hale getirildiğini belirtti. Ayar, “Steril enjektör içerisinde yer alan mikroçip cihazı herhangi bir enerjiden güç almadığı için radyasyon tehlikesi bulunmaz ve hayvana hiç bir zarar vermez” dedi.

 

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Karasu Ayar Veteriner sahibi Veteriner Hekim Hamza Ayar, Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik kapsamında, sahipli köpeklerin bu yılsonuna kadar, kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılının sonuna kadar deri altlarına mikroçip enjekte edilmesi gerektiğini belirtti. Ayar, “Bu mikroçip ile elektronik ortamda kayıt altına alınacak olan hayvanlar, enjekte edilen bu çip sayesinde sahibinin kimlik ve adres bilgileriyle eşleştirilme işlemine geçiş yapacaklar. Bu süreden sonra her yaşta olan hayvanlarda kimliklendirme işlemleri yapılmayacak. Sadece 3 aylık yaşa kadar olan hayvanlarda kimliklendirilme işlemi yapılacak” ifadelerini kullandı.

 

SON TARİH 31 ARALIK

Ayar, “Pirinç tanesi büyüklüğünde olan ve steril enjektör içerisinde yer alacak olan mikroçip cihazının herhangi bir enerjiden güç almadığı için radyasyon tehlikesi bulunmaz ve hayvana hiç bir zarar vermez. Hayvanın kürek kemiklerinin arasındaki deri altına yerleştirilecek olan cihazın içerdiği 15 haneli kimlik numaranın hayvana özel olarak ayarlandığı ve hayvanın pasaport ya da aşı karnesinin işlenecek, tüm bilgiler de ulusal olarak hayvan sahibine teslim edilecek. Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirme ve kayıt işlemleri 31 Aralık tarihine kadar yapılabilecek” şeklinde konuştu.

 

EV HAYVANI KAYIT SİSTEMİ

Ayar, “199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikle 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmakla yükümlüdür. Dijital kimliklendirme yöntemlerine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir. Kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31 Aralık tarihine kadar dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmak zorundadır. Kedi ve köpek sahiplerinin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine veya serbest veteriner hekimlere başvurması durumunda her yaştaki sahipli kedi ve köpeklerin Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kayıt işlemlerini yapılabilirler” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)