Karasu

Ata toprağını taşıyorlar

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Yunanistan’ın Gümülcine kentinden yola çıkan Rodop Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ROBİS) üyeleri Pazar günü Karasu’ya ulaştı. Kafileyi CHP Karasu İlçe Örgütü karşıladı. ROBİS Başkanı Latif Mehmet, Selanik’ten aldıkları Ata toprağını 15 günde Samsun’a ulaştıracaklarını belirtti.

 

CHP’LİLER KARŞILADI

Samsun’da düzenlenecek 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Yunanistan’ın Gümülcine kentinden yola çıkan Rodop Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ROBİS) üyesi Latif Mehmet, Ali Kayrak ve Şükrü Mehmetçik, Pazar günü Karasu’ya ulaştı. Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evden aldıkları toprağı Samsun’a götürmek için yola çıkan bisikletli kafileyi Karasu girişinde CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, yönetim kurulu ve kadın kolları yönetim kurulu üyeleri karşıladı. CHP İlçe Örgütü üyeleri bisikletli misafirlerine ilçe merkezine kadar eşlik etti. Bisiklet kafilesi Karasu’da bir gece misafir edildi.

 

15 GÜNDE ULAŞACAKLAR

Ramazan Bayramı’nın ikinci günü Gümülcine’den yola çıkan bisikletli grupta yer alan ROBİS Başkanı Latif Mehmet, Ata evinden toprak taşıdıklarını belirterek, gençlere örnek olmak istediklerini söyledi. 17 Mayıs’ta Samsun’a varmayı hedeflediklerini dile getiren Mehmet, “Karasu’da hiç beklemediğimiz kadar güzel bir karşılama ile karşılandık. Çok mutlu olduk. CHP Karasu Teşkilatı’na çok teşekkür ediyoruz. Yolculuğumuzda Karadeniz kıyılarından Samsun’a kadar gideceğiz. Karasu’dan sonraki rotamız Ereğli. Ardından Amasra, Cide, Özgüce, Ayancık, Sinop, Bafra ve Samsun’a ulaşacağız. Bu programı Samsun Atakum Belediyesi ile geçen sene hazırlamıştık. Pandemi nedeni ile bu sene gerçekleştirdik. 13 gün, bin 350 km pedal çevireceğiz. İki gün dinlenmemiz olacak. Toplamda 15 günde Samsun’a varacağız” dedi.

 

GELENEKSEL HALE GELMELİ

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Gümülcine’den yola çıkan ROBİS Derneği üyeleri, Selanik’teki Atatürk’ün evinin bahçesinden aldıkları Ata toprağını Samsun Atakum’a götürüyorlar. Pazar günkü rotaları Karasu oldu ve biz de onları en güzel şekilde karşılamaya çalıştık. Bir gün ilçemizde konaklayarak dinlendiler. Güzel bir yolculuk yaptıklarını öğrendik. Anlamlı emaneti de teslim aldık. Biz de, bir sonraki ilçe Ereğli’ye Ata toprağını teslim edeceğiz. Bu programın detaylarını öğrendikçe ne kadar güzel ve anlamlı olduğunu gördük. Bu projeyi yapanlara da teşekkür etmek gerekiyor. Geleneksel hale getirilmesi de gerekiyor. Bu nedenle onları ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” sözlerini kullandı.