Karasu

Amerikan Beyaz Kelebeği’ne dikkat

Amerikan Beyaz Kelebeği’ne dikkat

Fındıkta haziran ayı ikinci hafta bakımı ile ilgili bilgilendirmede bulunan Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, “Fındık bahçelerinde önemli zararlı olan Amerikan Beyaz Kelebeği mücadelesi yapılmalıdır. Fındık haricinde diğer meyve ve orman ağaçlarında da zarar yaptığı için mücadele edilmediği taktirde çok geniş alanlara yayılabilir” dedi.

Kontrol edilmeli

Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendisi Serap Vildan Ersoy, fındıkta haziran ayı ikinci hafta bakımı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Ersoy, “İlçemizde son yıllarda fındık bahçelerinde önemli zararlı olan Amerikan Beyaz Kelebeği mücadelesi yapılmalıdır. Fındık haricinde diğer meyve ve orman ağaçlarında da zarar yaptığı için mücadele edilmediği taktirde çok geniş alanlara yayılabilir. Amerikan Beyaz Kelebeği asıl zararını yumurtadan çıkan Larvalar (kurtçuklar) yapmaktadır. Yaprak altlarına bırakılan yumurtalardan çıkan larvalar toplu halde beslenerek ağ örerler. Birinci döl çıkışlarının görüldüğü bu günlerde özelikle dal uçlarındaki yapraklara bakılarak tırtıl kolonileri kontrol edilmelidir” şeklinde konuştu.

En etkili yöntem

Yüksek Mühendis Ersoy, “Kolini görüldüğünde kurtçuklar hemen imha edilmelidir. Yapılan kontrollerde 10 ocakta 5 tırtıl kolonisi veya yumurta paketi var ise kimyasal mücadele yapılmalıdır. İlaçlı mücadelenin en başarılı olduğu zaman yumurtadan yeni çıkan larvaların görüldüğü dönemdir. Larvalar hızlı bir şekilde olgunlaşarak dallardaki yaprakları birbirine bağlayarak ağ örerler ve ağ içinde beslenirler. Dallardaki ağları budayarak imha etmek zararlının yoğunluğunu azaltma da en etkili mücadele yöntemlerinden biridir. Daha sonra bahçeler kontrol edilerek zararlı görüldüğünde kimyasal mücadeleye başlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ot temizliği yapılmalı

Kimyasal mücadele yapılabileceğini belirten Karasu Ziraat Odası Yüksek Mühendis Serap Vildan Ersoy, “Fındığın ana zararlısı olan Fındık Kurdu ve Fındık Yeşil, Kahverengi Kokarca zararlılarına karşı kimyasal mücadeleye yapılabilir. Külleme hastalığına karşı bahçeler kontrol edilmeli yapraklarda pudra şeklinde, un serpilmiş gibi görüntüler görüldüğünde mücadele yapılmalıdır. Fındık Teke Böceğine (Uçkurutan) karşı kültürel önlem olarak dallardaki uç kuruları kesilerek yakılmalıdır. Yabancı ot temizliği yapılarak bahçeler temizlenmelidir” diyerek konuşmasını tamamladı.