Karasu

Akgöl alarm veriyor

 

Yüzde 65’i Karasu, yüzde 35’i Ferizli’ye bağlı olan Akgöl, Türkiye genelinde kuraklığın yaşandığı bu günlerde alarm vermeye başladı. Akgöl Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri’nden Selahattin Kılıç ile Mehmet Özcan, Akgöl’ün kurumaya yüz tuttuğunu belirtti.

 

YOK OLUYOR

Bilinçsiz su kullanımı ve küresel ısınma yüzünden göllerimiz birer birer kururken yüzde 65’i Karasu, yüzde 35’i Ferizli’ye bağlı olan Akgöl, Türkiye genelinde kuraklığın yaşandığı bu günlerde alarm vermeye başladı. Akgöl’de suların çekilmeye başladığını belirten Akgöl Su Ürünleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri’nden Selahattin Kılıç ve Mehmet Özcan, “Bir an önce önlem alınmaz ise 4 yıla kadar Akgöl yok olabilir. 190 hektarlık gölümüzü maalesef yıllardır çok hor kullandık” şeklinde açıklamalarda bulundu.

SULAR ÇEKİLİYOR

Akgöl’deki su seviyesinin gün geçtikçe düştüğünü belirten Özcan, “Akgöl’ün yıllar önce ki su derinliği 8 ya da 9 metreyken son günlerde oluşan erozyonlar sonunda derinlik 3 metreye kadar düşmüş durumda. Akgöl SOS vermeye tüm hızıyla devam etmekte. Karasu ve Ferizli ilçesinin sınırlarında bulunan Akgöl’ün çevresinde yaklaşık 3 bin 500 dönüm merası bulunmakta. Elbette bu durum rant olarak çok ciddi bir şekilde iştah kabartmaktadır” ifadelerini kullandı.

KORUMAYA ALINMALI

Su çekilen alanların mahalle halkının iştahını kabarttığını belirten Kılıç, “Karasu ilçesine bağlı Adatepe ve Konacık Mahalle sakinleri ile Ferizli ilçesine bağlı Gölkent ile Kuşça Mahalle sakinleri, göl etrafında kuruma oldukça hiç vakit kaybetmeden kuruyan sulak alanlarını tarım alanı olarak kullanmaya başladı. Durum böyle olunca gölün kuruması kaçınılmaz bir hal aldı. Vakit kaybetmeden bir an önce Akgöl koruma altına alınmalı” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir